Strona głównaCiekawostkiZamek w Wiśniczu – będziesz zachwycony, gdy go odkryjesz

Zamek w Wiśniczu – będziesz zachwycony, gdy go odkryjesz

Niedaleko Bochni w Małopolsce znajduje się zdumiewający zamek w Wiśniczu. Bastionowa warownia na planie pięciokąta prezentuje się okazale nie tylko z lotu ptaka. Trzeba odkryć to miejsce – zwłaszcza jeśli kochacie polską kuchnię!

Początki zamku w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu. Fot. Kawior, CC BY-SA 3.0

Skąd w ogóle w Wiśniczu wziął się zamek? To szlachcic Jan Kmita postanowił w XIV wieku wznieść warownię na wzgórzu nad rzeką Leksandrówką. Czworoboczny zamek z dziedzińcem i basztami w narożach zaczął zdobić tę okolicę, a z galerii roztaczał się piękny widok. W zamku mieszkali m.in. Lubomirscy, Potoccy, Zamoyscy i Sanguszkowie.

Bastion w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu. Fot. Maatex, CC BY-SA 3.0.JPG

Na początku XVII wieku zamek w Wiśniczu otoczono pięciokątnym bastionem. Fortyfikacje są do dziś dobrze widoczne, zwłaszcza z powietrza. Do zamku prowadziła nowa brama wjazdowa. Rozbudowę i budowę umocnień bastionowych zlecił Stanisław Lubomirski.

Niestety nie pomogło to twierdzy oprzeć się wojskom szwedzkim. Zamek w Wiśniczu podczas potopu został zniszczony i zrabowany. Nie było tam akurat dowódcy wojska.

Trudna odbudowa

Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu z drona. Fot. Kawior, CC BY-SA 3.0

Lubomirscy nie przywrócili twierdzy dawnej świetności. Próbowali to robić Sanguszkowie, Potoccy i Zamoyscy, jednak i tak zamek podupadał. Przyczynił się do tego także m.in. pożar w 1831 r. Na początku XX w. zamek wrócił do Lubomirskich, ale odbudowę przerwała II wojna światowa. Prace kontynuowano po wojnie.

Legenda z zamku w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu. Fot. Pixabay

Z zamkiem związana jest legenda o lotnikach. Twierdza powstawała rękami jeńców tureckich i tatarskich, którzy zostali schwytani podczas bitwy pod Chocimiem i zmuszeni do pracy. Nie podobała im się taka kolej losu, dlatego postanowili uciec.

Jeńcy skonstruowali skrzydła, a by zalecieć daleko, próbowali wyfrunąć ze szczytu góry zamkowej. To im się jednak nie udało. Za to w miejscu, gdzie wylądowali, stoją dziś pamiątkowe kolumny.

Cztery kolumny można znaleźć przy: Liceum Technik Plastycznych, w Kopalinach, w Bochni na Karosku i w Łomnej (przy drodze do Lipnicy Murowanej).

Książka kucharska z… ziemniakami

Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu. Fot. Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0

Na zamku w Wiśniczu spisano jedną z cenniejszych książek kucharskich. W XVII wieku szlachcice zjeżdżali na dwór, by cieszyć się znakomitymi potrawami z rąk kucharza księcia Stanisława Czarnieckiego. Compendium zawiera spis potraw m.in. z ziemniakami, które pojawiły się w Polsce po odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. Król Jan III Sobieski otrzymał je w prezencie od cesarza Leopolda I.

Zamek w Wiśniczu – co można zwiedzać

Zamek w Wiśniczu, małopolskie
Zamek w Wiśniczu, małopolskie. Fot. Qvidemus, CC BY-SA 3.0

Obecnie zamek w Wiśniczu można zwiedzać, a opiekuje się nim Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Warto zajrzeć do krypty i sali spowiedzi. W zamku prezentowane są fotografie, sprowadzono też meble z XIX i XX w. Wystawiane są tam także prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych. Największe wrażenie na zwiedzających robi jednak sala balowa: ogromna i z pozłacanym sufitem.

Zamek w Wiśniczu: Zamkowa 32, 32-720 Nowy Wiśnicz

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE