Strona głównaCiekawostkiZamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein

Zamek w miejscowości Frankenstein istniał już od XIV weku. Najpierw stała tam imponująca gotycka twierdza, a następnie nowoczesna renesansowa warownia. I jej doświadczył czas. Dziś twierdza Frankenstein to ruina. Oto jakie ciekawostki kryje zamek w Ząbkowicach Śląskich.

Zamek Frankenstein

Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA 3.0

Ząbkowice Śląskie to niezwykłe miasto na Dolnym Śląsku. Niegdyś miejscowość nazywała się Frankenstein. Kilka wieków temu opanowała ją zaraza, którą zesłała grupa grabarzy, dopuszczając się niezwykle występnych czynów. Dość powiedzieć, że eksperymentowali z ludzkimi zwłokami… Nie bez przyczyny słynna opowieść o doktorze Frankensteinie nosi właśnie taki tytuł. Miała być inspirowana tymi wydarzeniami.

Czytaj więcej: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein

W tym fascynującym mieście znajdziecie słynną krzywą wieżę, ale także zamek w Ząbkowicach Śląskich. Powstał w latach 1522-1532 w stylu renesansowym, w miejscu, gdzie wcześniej około 1290 roku Bolko I Świdnicko-Ziębicki wzniósł pierwszą murowaną twierdzę gotycką broniącą granicy księstwa.

Burzliwe dzieje gotyckiego zamku

Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Halicki, CC BY-SA 3.0

Zamek gotycki, który powstał jako pierwszy, został zbudowany w XIV, a wspominany w dziełach pisanych był najwcześniej w 1321 r. Syn Bolka II sprzedał tę twierdzę Luksemburgom wraz z całym miastem. Ci odnowili go po zniszczeniach wojen husyckich. Gotycki zamek przechodził różne inne oblężenia. Ostatecznie i tak nie przetrwał do naszych czasów (poza fragmentami) i zastąpiono go nowym budynkiem.

Gotyk zastąpiony przez renesans

Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Morganmeu, CC BY-SA 3.0

Rozbiórkę murów gotyckiej warowni nakazał książę ziębicki Karol I. Była ona już wcześniej wielokrotnie najeżdżana, nie przystawała też do swoich czasów i nie spełniała wymogów Karola. Twierdza w stylu renesansowym powstała na miejscu starego zamku. Na południowej ścianie do dziś można zaobserwować linię murów gotyckiej fortecy. Renesansowy budynek był nowocześniejszy od pierwowzoru. Posiadał także dobrze zamaskowane systemy obronne.

Drugie życie zamku

Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Paweł Onyśków, CC BY-SA 3.0

Choć zamek był wykonany z należytym pietyzmem, także ucierpiał w wyniku starć, potyczek i oblężeń. Był szturmowany w kolejnych wiekach, a ostatecznie opuszczony w 1728 roku. W zamku, gdzie hulał jedynie wiatr, w 1784 r. wybuchł pożar. To przyczyniło się do ostatecznej ruiny.

W XX wieku zamek został ponownie dostrzeżony, co nie zmienia faktu, że był w stanie ruiny. W międzywojniu postanowiono wykonać podstawowe prace modernizacyjne i otworzyć tam muzeum regionalne i schronisko turystyczne. W późniejszych latach zamek remontowano, a obecnie ruina jest zabezpieczona przed dalszym niszczeniem.

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – dojazd

Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Barbara Maliszewska, CC BY-SA 3.0

Ruiny zamku znajdują się przy ul. Krzywej w Ząbkowicach Śląskich. Do miasta należy odbić z drogi krajowej nr 8. Do Krzywej można dostać się jednokierunkową trasą przez ul. Kościuszki, Rynek i ul. Armii Krajowej lub od południa skręcając z drogi nr 8 w drogę 382 i następnie ul. Kłodzką

Zamek w Ząbkowicach Śląskich – wstęp

Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0

Zamek w Ząbkowicach Śląskich można zwiedzać, podobnie jak krzywą wieżę, Izbę Pamiątek Regionalnych oraz trasę Śladami dr. Frankensteina codziennie od 9:30 do 17:30.

Bilet na zamek kosztuje 9 zł (ulgowy 5 zł). Z kolei pakiet na wszystkie wymienione wyżej atrakcje kosztuje 23 zł (ulgowy 13 zł).

Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE