• Profil

  Pałac w Bożkowie to jedna ze wspanialszych i bardziej okazałych rezydencji na Dolnym Śląsku. Pierwszy pałac w Bożkowie powstał już w XVI wieku gdy majątek był w posiadaniu rodu von Raueck. Przez pewien czas rezydowali tu również jezuici.

  Obecny wygląd pałacu to zasługa Aleksandra von Magnisa. W latach 1787-1791 dokonano tu zakrojonej na szeroką skalę przebudowy. Pałac w Bożkowie zyskał barokowo–klasycystyczny charakter. W 1800 roku rezydencja wzbogaciła się jeszcze o park i leśniczówkę.

  W 1870 roku w pałacu wybuchł tragiczny w skutkach pożar. Rezydencja poniosła ogromne straty. Na szczęście dzięki staraniom hrabiego Magnisa, udało się jej przywrócić dawną świetność, a do Bożkowa przyjeżdżali chętnie znakomici goście.

  Pałac w Bożkowie przetrwał szczęśliwie II wojnę światową i przeszedł na własność skarbu państwa. Władze zdecydowały, że będzie się tu mieścić szkoła. Pomimo intensywnej eksploatacji, budynek nadal był w świetnej kondycji i zachwycał jak za czasów gdy w mieszkał tu hrabia Magnis.

  Rezydencja była regularnie remontowana i nic nie zapowiadało, że pałac w Bożkowie popadnie w ruinę. Niestety, wraz z chwilą gdy z tymczasowej szkoły zniknęli ostatni uczniowie, nad Bożków nadciągnęły czarne chmury.

  Po zamknięciu szkoły, pałac w Bożkowie trafił w ręce szwedzkiego inwestora, który obiecywał przeprowadzenie generalnego remontu. Z wielkich słów nic jednak nie wyszło i starostwo kłodzkie zdecydowało o sprzedaży obiektu irlandzkiej firmie. Mijały lata, a w Bożkowie nic się nie działo.

  Kolejna iskierka nadziei zapaliła się w 2010 roku. Pałac w Bożkowie został wtedy kupiony przez prywatnego inwestora, alei  wtedy nic się nie zmieniło. Pojawiają się kolejne plotki o nowej firmie interesującej się rezydencją.

  Czytaj więcej: Pałac w Bożkowie – zanikające piękno

 • Więcej informacji
  Adres: Bożków
  Bożków
  Dolnośląskie
  57-441
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.