Strona głównaCiekawostkiJaskinia Niedźwiedzia – czy odważysz się wejść do środka?

Jaskinia Niedźwiedzia – czy odważysz się wejść do środka?

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w miejscowości Kletno w Sudetach. Miejsce to skrywa w sobie nie tylko 4500 metrów tuneli ale również naturalne skarby tworzone od tysięcy lat. Stalaktyty, stalagmity czy szkielet niedźwiedzia jaskiniowego to tylko część atrakcji jakie czekają na śmiałków chcących poznać to miejsce.

Od marmuru do jaskini

jaskinia niedźwiedzia

O istnieniu jaskini wiadomo od 14 października 1966 roku. Wtedy właśnie, podczas odkrywkowego wydobywania marmuru w wyrobisku Kletno III, natrafiono na dwumetrową szczelinę. Odkrycie okazało się na tyle istotne, pod względem przyrodniczym i naukowym, że wstrzymano wydobycie marmuru i rozpoczęto badanie jaskini. Wyjątkowość znaleziska sprawiła, że utworzono tu w 1977 roku Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. Ma on zapewnić bezpieczeństwo nie tylko skalnym tunelom ale także otaczającym je lasom i zjawiskom tworzącym ten wyjątkowy wytwór przyrody.

Prehistoryczne ssaki

Największym odkryciem, jakie dokonano podczas badań jaskini były liczne szczątki prehistorycznych zwierząt. Odkryto ich aż 20 tysięcy a wśród nich były takie okazy jak niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, hiena jaskiniowa oraz wiele znanych nam obecnie ssaków. Dzięki takim znaleziskom możemy poznać jak wyglądały i w jakim środowisku żyły te pradawne zwierzęta. Odnalezione szkielety można dziś zobaczyć w Zakładzie Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, w zbiorach Muzeum w Kłodzku, bezpośrednio w jaskini a także w budynku znajdującym się obok niej.

Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa w Sudetach

jaskinia niedźwiedzia
fot. Shutterstock

Jaskinia w Kletnie jest najdłuższą w Sudetach. Jej korytarze mierzą łącznie około 4,5 kilometra. Podczas eksploracji stopniowo odkrywano kolejne korytarze i będąc zaskoczonym, że pojawiają się następne. Gdy w 1983 roku skończono badania archeologiczne, dodano oświetlenie, utworzono przejścia w jaskini oraz zbudowano drogę dojazdową, miejsce to zostało otwarte dla turystów. Odwiedzający mogą przez cały rok zwiedzać te wyjątkowe skalne tunele. Do zobaczenia jest środkowa część jaskini mierząca około 700 metrów.

Oprócz szkieletów, największą atrakcją są nacieki wewnątrz jaskini. Podziwiać możemy tu stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Jaskinia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE