• Profil

  Pałac nazywany Scholss Manze leży w województwie dolnośląskim na trasie Strzelin – Borów we wsi Mańczyce. Kiedyś była to siedziba rodu von Gfug. Prawdopodobnie w XVI wieku zbudowano na tych terenach pierwszą rezydencję. Około 1711 roku zastąpiono ją pałacem w stylu barokowym.

  Obecny wygląd pałacu to zasługa rodu von Stosch, która posiadała go od lat 30. XIX wieku. W 1887 roku rezydencja została przebudowana.

  Po II wojnie światowej majątek został przekazany PGR. Mieściła się tu siedziba kombinatu. Po upadku Państwowych Gospodarstw Rolnych pałac w Mańczycach przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.

  W 1997 roku rezydencja wraz z parkiem przeszła w ręce prywatnego właściciela. Pojawiły się plany rewitalizacji majątku i rozpoczęto nawet pierwsze prace remontowe. Z nieznanych przyczyn, działania te zostały przerwane. Przez wiele lat nie podjęto kolejnych prób uratowania obiektu.

  Zarówno rezydencja jak i otaczający ją park krajobrazowy są dziś w fatalnym stanie. Pałac w Mańczycach zabezpieczono tak aby nie można było dostać się do środka. Można go podziwiać wyłącznie z zewnątrz.

  Pałac w Mańczycach położony jest w powiecie strzelińskim około 32 kilometry od Wrocławia. Jadąc ze stolicy Dolnego Śląska należy wybrać trasę DK395 w kierunku Borka Strzelińskiego a następnie DK346. Przed miejscowością Marcinkowice należy skręcić w lewo w drogę lokalną prowadzącą do Mańczyc.

  Czytaj więcej: Pałac w Mańczycach – rezydencja, o której zapomniano

 • Więcej informacji
  Adres: Mańczyce
  Mańczyce
  Dolnośląskie
  57-160
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.