• Profil

  Proszówka to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Gryfów Śląski. Jest pięknie położona na Pogórzu Izerskim, na południowo-zachodnim skraju Wzniesień Radoniowskich, nad Kotliną Mirską.

  W Proszówce warto zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku Gryf pochodzącego z przełomu XIII i XIV w. oraz zespół pałacowy z końca XVIII wieku, który składa się z pałacu, budynków folwarcznych, muru z basztami i parku.

  Na wschód od wsi Proszówka, na wzgórzu stoi malownicza kaplica św. Leopolda. Została ona ufundowana przez hrabiego Krzysztofa Leopolda von Schaffgotsch. Według legendy, jego żona Agnieszka zgubiła tu swój ślubny pierścień, który w niezwykłych okolicznościach po roku odnalazł się. Pierwszą kaplicę, ku czci patrona fundatora, wzniesiono prawdopodobnie w 1657 r. W 1666 r. została poświęcona przez biskupa wrocławskiego. Po jej zniszczeniu wskutek pożaru, wybudowano w 1780 r. obecną, barokową kaplicę. Jest ona obecnie też nazywana kaplicą św. Anny. Figurką tej świętej zastąpiono starszy posąg św. Leopolda, który stał w kaplicy jeszcze po II wojnie światowej. W 1945 r. ktoś go rozbił, a jakiś czas potem został on skradziony.

 • Więcej informacji
  Adres: Proszówka
  Proszówka
  dolnośląskie
  59-620
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.