• Profil

  Biskupin to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której znajduje się najsłynniejszy polski rezerwat archeologiczny. To tu w epoce brązu powstała osada łużycka, która w niewyjaśnionych okolicznościach przestała istnieć. Dziś, dzięki odkryciom jakich dokonano tu od lat 30. XX wieku, zrekonstruowana została zabudowa ówczesnych mieszkańców.

  W 1933 roku poziom wody w jeziorze biskupińskim znacznie opadł. Miejscowi chłopi oraz bawiące się dzieci zaczęły znajdować tu różne zabytkowe przedmioty. To właśnie dzieci poinformowały swojego nauczyciela ze szkoły podstawowej – Walentego Szwajcera. A on zgłosił to znalezisko, które w 1934 roku dało początek tutejszym wykopaliskom.

  W czasie II Wojny Światowej do Biskupina sprowadzono najlepszych niemieckich archeologów. Ich zadaniem miało być znalezienie na tych terenach germańskich korzeni. Nie udało im się to i zasypali znaleziska. Niestety przy okazji bezpowrotnie wiele z nich zniszczyli.

  W Biskupinie do dziś wykorzystuje się metodę zwaną archeologią eksperymentalną. Dokonywane są m.in. rekonstrukcje zabudowań przy pomocy tradycyjnych materiałów i prostych narzędzi.

  Podczas corocznego festynu można natomiast uczestniczyć w rekonstrukcjach dawnych obrzędów, biciu monet, wyrabianiu piwa czy samodzielnie postrzelać z łuków i kuszy. Jest to także okazja, żeby zobaczyć pradawne stroje czy upiec chleb w ówczesnym piecu.

  Czytaj więcej: Biskupin – fakty i mity, które Was zaskoczą

  Ceny biletów: 12 zł normalne, 8 zł ulgowe.

 • Więcej informacji
  Adres: Biskupin 3
  Biskupin
  kujawsko-pomorskie
  88-410
  Polska
  Godziny otwarcia: maj-wrzesień: 9-18, listopad-marzec: 9-16; kwiecień, październik: 9-17
  Telefon: 52 302 50 55
  Ceny biletów: 12zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.