Strona głównaCiekawostkiMyślęcinek – największy park miejski w Polsce

Myślęcinek – największy park miejski w Polsce

Bydgoszcz może pochwalić się największym parkiem miejskim w Polsce. W odległości zaledwie trzech kilometrów od centrum znajduje się 830 hektarów terenów zielonych idealnych na codzienny odpoczynek. Myślęcinek to miejsce, gdzie oprócz spacerów czeka na odwiedzających ogromna ilość atrakcji. Jeśli macie ochotę pojeździć na nartach, pograć w golfa, wybrać się do zoo lub zrobić sobie grilla w towarzystwie przyjaciół, to koniecznie odwiedźcie ten największy park.

Największy w Polsce

Myślęcinek fot. Shutterstock

Pierwsza wzmianka o Myślęcinku pochodzi z 1346 r. Była to wieś, która należała do majątku szlacheckiego aż do 1945 r. Po wojnie utworzono tu ośrodek treningowy koni sportowych, część terenów przeznaczono pod ogrody działkowe a lasy upaństwowiono. W 1971 roku rozpoczęły się prace nad stworzeniem w Myślęcinku parku, który miał służyć wypoczynkowi i rekreacji mieszkańców Bydgoszczy.

Po przyłączeniu w 1977 roku tych terenów do Bydgoszczy, rozpoczęto budowę Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Do lat 90. XX wieku powstały promenady, stawy, Ogród Botaniczny, Ogród Fauny Polskiej, lunapark, Ośrodek Rekreacji Konnej oraz wyciąg narciarski. Stworzono tu największy w Polsce park miejski liczący 830 hektarów powierzchni. Wspaniale zagospodarowane tereny zielone stały się dla bydgoszczan miejscem weekendowych spacerów i spędzania czasu z rodziną.

Dziś w Myślęcinku, oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji, znajdziemy wiele nowych, które sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu całych rodzin. Powstały tu m.in. stok narciarski, park linowy, park jurajski, pole golfowe, wakepark oraz duża liczba ścieżek rowerowych.

Ogród Fauny Polskiej i nie tylko

myślęcinek
Kameleon jemeński, Myślęcinek fot. Pit1233, Wikimedia Commons, CC0

Jedną z pierwszych inwestycji jaka powstała w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku był Ogród Fauny Polskiej. Istniejące od 1978 roku zoo było pierwszym w kraju, które zgromadziło na swoim terenie jedynie polskie gatunki zwierząt. W ogrodzie zobaczyć możemy m.in. żubry, niedźwiedzie brunatne, wilki, żbiki, rysie, orły czy sokoły. Znajduje się tu również minizoo przeznaczone dla dzieci, gdzie można pogłaskać lub nakarmić m.in. kucyki, króliki oraz owce.

Od 2004 roku Ogród Fauny Polskiej zaczął otwierać się na bardziej egzotyczne zwierzęta. Powstał wtedy dział Skrawek świata, gdzie pojawiły się takie okazy jak zebry, małpy czy tygrys amurski. Powstało także akwarium i terrarium a w najbliższych latach planowane jest otwarcie Biegunarium, w którym znajdą się zwierzęta zamieszkujące strefy arktyczne, m.in. pingwiny.

Miejsce dla każdego

Myślęcinek fot. Pit1233, Wikimedia Commons, CC0

Park w Myślęcinku to wyjątkowe tereny, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Ogromna powierzchnia parku sprzyja organizacji imprez sportowych. Największa z nich odbyła się w 2010 roku. Były to Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych. Również amatorzy znajdą dla siebie wiele ciekawych propozycji. Rozgrywane są tu liczne zawody biegowe oraz konne. Jednak najbardziej znaną od kilku lat imprezą organizowaną w Myślęcinku jest Terenowa Masakra, czyli bieg z przeszkodami, które pokonają najwytrwalsi.

Można tu odpocząć od miejskiego zgiełku. Dzieci poznają pradawne zwierzęta w jura parku, przejadą się kolejką parkową i poszaleją w lunaparku. Dorośli chętnie posłuchają organizowanych tu koncertów, pograją w golfa a jeśli zgłodnieją to mogą rozpalić grilla lub ognisko na specjalnie przygotowanym do tego terenie wokół stawów.

Jeśli chcielibyście odwiedzić największy park miejski w Polsce, a nie jesteście z Bydgoszczy, możecie skorzystać z tutejszej bazy noclegowej. Znajdujący się tu jeden z hoteli, to dawny dwór byłych właścicieli wioski, postawiony w II połowie XIX wieku. Nocleg w takim miejscu będzie wspaniałym doświadczeniem, a czas spędzony w największym parku miejskim w Polsce wyjątkowym odpoczynkiem.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE