• Profil

  Ratusz w Chełmnie to przepiękny i unikatowy budynek. Stanowi przykład budownictwa renesansowego w Polsce. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Pierwszy ratusz jako siedziba władzy municypalnej powstał przed 1298 rokiem. Była to budowla jednopiętrowa, wolnostojąca z czworoboczną wieżą. Obecny renesansowy kształt ratusz otrzymał podczas przebudowy w latach 1567-1596. Dokonali tego sprowadzeni do miasta architekci włoscy.

  Ratusz zyskał swój wyjątkowy wygląd dzięki wysokiej attyce oraz hełmowi i zegarowi na wieży. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1885-1887. Nadbudowane zostało drugie piętro, a w attyce wykuto otwory okienne. Na zachodniej ścianie umieszczony został pręt chełmiński – średniowieczny wzorzec miary o długości 4,35 m. Koniecznie trzeba go zobaczyć!

  Ratusz był siedzibą głównie rady i ławy miejskiej, chociaż mieściły się tu również: pomieszczenia na wagę, izba rady, izba letnia i archiwum, a także izba sądowa i do 1458 roku siedziba Wyższego Sądu Prawa Chełmińskiego.
  Od 1674 roku na ścianie południowej ratusza, na wysokości I pietra, znajduje się również obecnie najstarsza w Chełmnie tablica upamiętniająca biskupa chełmińskiego Andrzeja Olszowskiego.

 • Więcej informacji
  Adres: Ratusz
  Chełmno
  kujawsko-pomorskie
  86-200
  Polska
  Godziny otwarcia: pn: nieczynne, wt-pt: 10-16, sb: 10-15, ndz: 11-16
  Telefon: 531 094 068
  Ceny biletów: 4zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.