Zamek w Golubiu-Dobrzyniu został zbudowany przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku. Według legend, duchy zmarłych spotkać tu można na każdym kroku. Są tu zjawy torturowanych więźniów, zakochanego zakonnika i pięknej golubianki oraz najsłynniejszy z nich – biała dama czyli Anna Wazówna we własnej osobie. Czy odważycie się przekroczyć próg tego miejsca?

Krzyżacka twierdza zbudowana na wzgórzu

zamek w golubiu-dobrzyniu
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu fot. Pixabay

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu zbudowany został przez zakon krzyżacki w 1300 roku. Jego miejsce powstania zostało dokładnie przemyślane. Postawiono go na wzgórzu, gdzie do twierdzy można było dojechać jedynie od zachodu. Z wież zamku widać było dokładnie całą okolicę, która miała ocalić mieszkańców przed najazdami wroga. Zamek zbudowano na planie czworoboku, wewnątrz którego znajdował się dziedziniec.

Przez lata, mimo licznych wojen i zmian na terenach Polski, golubski zamek doskonale się bronił i pozostawał w rękach krzyżackich. Dopiero w trakcie wojny trzynastoletniej twierdza trafiła w ręce polskich królów. Gdy król Zygmunt III Waza przekazał to miejsce swojej siostrze Annie Wazównej, zmieniła ona zamek w renesansowy pałac. Choć w latach późniejszych miejsce to niszczało i popadało w ruinę, to jednak po odbudowaniu wygląd pozostał takim jakim zostawiła go Anna Wazówna.

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu pełen lochów i komnat

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu Fot. Shutterstock

Obecnie Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to przede wszystkim miejsce, które można zwiedzić. Obejrzeć możemy m.in.: dziedziniec, izbę tortur, końskie schody, loch głodowy, cele pokutniczą, dormitorium czy kaplicę. Okazałe komnaty przypominają nam o odbywających się tu niegdyś spotkaniach zakonnych i historii skrytej za murami tego zamku.

Zamek to także hotel, restauracja, miejsce imprez i konferencji. Tradycją stały się bale sylwestrowe odbywające się tu co roku, na których według legendy pojawia się duch Anny Wazówny.

Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu Fot. Shutterstock

Od 41 lat w lipcu odbywa się na zamku Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. Gdy powstała idea tego typu rekonstrukcji historycznej, była to pierwsza taka impreza w Polsce. Dziś turniej stanowi swego rodzaju markę i wyznacznik dla innych wydarzeń w kraju i na świecie.

Podczas rekonstrukcji zobaczyć możemy turniej zręcznościowy, kuszniczy, łuczniczy oraz turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych. Wydarzenie przyciąga co roku śmiałków z całego świata m. in. Włoch, Australii, Ukrainy, Francji czy Kanady. Na terenie zamku znajduje się także Szkoła Rycerska, gdzie latem organizowane są obozy rycerskie.