• Profil

  Zabytkowe spichlerze w Grudziądzu pamiętają czasy krzyżackiej lokacji. Wybudowano je po krzyżackiej lokacji Grudziądza w 1291 r. wraz z murami obronnymi. Pierwszy był spichrz Bornwalda. Przy ul. Spichrzowej stało ich 14, w większości murowanych, a sto lat później 16. Świadczyły o bogactwie Grudziądza, który pozycję osiągnął dzięki handlowi rzecznemu.

  Spichlerze od strony rzeki były wysokie i z małymi oknami jak budowle obronne, od strony miasta były zaś niskie, parterowe lub piętrowe. Zboże zsypywano rynnami wprost na statki.

  Jeden ze spichlerzy od 1603 r. służył jako świątynia ewangelicka. Niestety, większość spichrzów spłonęła w 1659 r. podczas odbijania miasta z rąk szwedzkich. Po odbudowie spichrzy było około 30 i były węższe niż pierwotne. Podobne pojawiły się także w nowych miejscach. Niektóre dostosowano do potrzeb mieszkalnych. Powiększono okna i stworzono balkony. W 1909 r. zbudowano przy spichrzach wielkie Schody Słowackiego.

  Podczas wojny spichrze ponownie ucierpiały. Odbudowywano je w latach 1946-1966. Część z nich nadal jest magazynami, inne mieszkaniami, w kilku mieszczą się oddziału Muzeum w Grudziądzu. Połączone są krytym przejściem. Stały się symbolem miasta, w 2017 r. zostały wpisane na listę Pomników Historii.

 • Więcej informacji
  Adres: Zamkowa
  Grudziądz
  kujawsko-pomorskie
  86-302
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.