• Profil

  Zamek w Inowłodzu to właściwie ruiny zamku królewskiego z XIV wieku. Znajduje się w dolinie rzeki Pilicy. Po raz pierwszy zamek wspomniany jest w XIV-wiecznej Kronice Janka z Czarnkowa, jako obiekt ufundowany przez polskiego króla Kazimierza Wielkiego. Jego powstanie datuje się na lata 1356-1366. Funkcją zamku była ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim, leżącym na szlaku handlowym biegnącym ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia. Obok zamku w Łęczycy był jednym z dwóch zamków królewskich znajdujących się na terenie ziemi łęczyckiej.

  Twierdzę wybudowano w stylu gotyckim na planie prostokąta, z dwiema narożnymi ośmiobocznymi wieżami średnicy ok. 10 metrów. Spore fragmenty jednej z tych wież można dzisiaj oglądać. Otoczony był kamiennym murem o grubości 2,4 metra oraz fosą zasilaną wodą z rzeki Pilicy, przez którą przerzucony był drewniany most.

  Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tamtej pory nie był restaurowany przez ponad 300 lat. W XIX wieku zniszczeń dopełniła rozbiórka murów oraz budynków zamkowych, które stały się źródłem kamienia dla okolicznej ludności. Łódzki fabrykant Antoni Urbanowski wykorzystywał go również w 1880 roku jako materiał do umacniania brzegów Pilicy pod planowaną inwestycję. Po zakończeniu II wojny światowej władze PRL planowały zabezpieczyć relikty zamku i odbudowę, na co jednak zabrakło funduszy.

  Odbudowa i rekonstrukcja rozpoczęła się w 2007 roku ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej. Koszt realizacji projektu przekroczył 7 mln złotych.

  Zrekonstruowany zamek jest dzisiaj siedzibą gminy, ale jest otwarty dla turystów. Wśród eksponatów Muzeum Ziemi Inowłodzkiej mieszczącego się w zamku można zobaczyć pamiątki z okresu I i II wojny światowej. Na terenie zamku odbywa się sporo imprez plenerowych. Zwiedzanie jest bezpłatne w wyznaczonych godzinach. Grupy powinny umawiać się z kolei z przewodnikiem pod numerem telefonu: 502 591 575 .

 • Więcej informacji
  Adres: Zamkowa 1
  Inowłódz
  łódzkie
  97-215
  Polska
  Godziny otwarcia: pn-pt: 9-17; sb-ndz: 9-18
  Telefon: 44 7101854
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.