• Profil

  Janowiec znajduje się po drugiej stronie Wisły od Kazimierza Dolnego. Jego wcześniejsza nazwa to Serokomla. Słynie przede wszystkim z zamku. Jego budowę w 1508 rozpoczął Mikołaj Firlej, ten sam, który przebudował zamek w Kazimierzu. Ponadto do Janowca warto się wybrać by podziwiać przepiękne chaty, dwór, spichlerze i stodoły z XVIII i XIX w.

  Zobacz także: Zamek w Janowcu

  Jeśli macie ochotę posłuchać ciekawostek o przepięknej zabudowie, w cenie biletu do zamku w Janowcu (12 zł normalny i 8 zł ulgowy) można zwiedzić także dwór. Wtorek to dzień darmowego wstępu, ale konieczna jest rezerwacja. Warto się tam wybrać, tym bardziej, że zabytkowe zabudowania stoją blisko zamku i spacer nie będzie wymagający nawet dla dzieci.

  Zobaczymy tam przepiękny spichlerz z XIX w. przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Pięknie prezentuje się dwór z Moniak na Lubelszczyźnie zbudowany w latach 1760-1770, gdzie znajduje się wystawa wnętrz domu ziemiańskiego i funkcjonują pokoje gościnne. Stoi tam także XIX-wieczna stodoła i lamus. To innymi słowy szopa, rupieciarnia, dlatego o rzeczach wychodzących z użycia mówi się, że odchodzą do lamusa.

  Czytaj więcej: Janowiec atrakcje

 • Więcej informacji
  Adres: Janowiec
  Janowiec
  lubelskie
  24-123
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.