• Profil

  Pustynia Błędowska w okolicy Dąbrowy Górniczej jest jedyną taką formacją w Polsce, a nawet unikatowym skupiskiem piasków śródlądowych w Europie.

  Pustynia według legend powstała dzięki diabłu. Czarty zbiesiły się, że ludzie tworzą w okolicy Olkusza kolejne kopalnie srebra i ołowiu, a stukot kilofów przeszkadza diabłom w złowieszczych podziemnych naradach. Belzebub nabrał więc w wór piasku znad morza i przytargał aż do granicy Śląska i Małopolski.

  Tak naprawdę okoliczni mieszkańcy eksploatowali pobliskie tereny, w dodatku karczowali lasy na potrzeby górnictwa i hutnictwa a poziom wód gruntowych opadł.

  Północna część Pustyni Błędowskiej należy do wojska. Odbywają się tam skoki spadochronowe. Teren służył przez lata jako poligon. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej swoje manewry przeprowadzały tu oddziały niemieckiego korpusu Afrika Korps, którym dowodził Erwin Rommel, zwany Lisem Pustyni.

  To tutaj kręcono ekranizację „Faraona”.

  Obecnie pustynia zarasta, a tym samym zmniejsza się jej powierzchnia. Nie zobaczymy tam już fatamorgany, tak jak było to możliwe jeszcze sto lat temu, ani burzy piaskowej.

  Czytaj więcej: Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

 • Więcej informacji
  Adres: Pustynia Błędowska
  Chechło
  małopolskie
  32-310
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  1 opinia on “Pustynia Błędowska”

  1. Janek Pustynia Błędowska
   Łączna ocena:
   5

   Każdy Polak powinien zobaczyć pustynię Błędowską chociaż raz w życiu. To niezwykła polska atrakcja, a długo możemy się nią nie cieszyć. Podobno można jeszcze tam spotkać niewybuchy pozostałe po ćwiczeniach Niemców w czasie II wojny światowej.

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.