• Profil

  Obok Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Raczyńskich czy też zbiorów wrocławskich (w Bibliotece Uniwersyteckiej i Ossolineum), to właśnie Biblioteka Jagiellońska w archiwach Uniwersytetu Jagiellońskiego skrywa najcenniejsze dzieła. Możemy tam zobaczyć cenne rękopisy Kopernika, Moniuszki, Wyspiańskiego, Chopina, Długosza czy Paderewskiego. To tam ukryta jest Bogurodzica.

  Uniwersytet Jagielloński jest bardzo wiekowy, założony został w 1364 roku. Wtedy też powstały pierwsze dzieła pisane, gromadzone od razu w uniwersyteckich zbiorach.

  Collegium Maius było główną siedzibą biblioteki do 1940 roku.

  Połączenie rozproszonych po wielu wydziałach zbiorów nastąpiło w XVIII wieku. Biblioteka Jagiellońska przeniosła się do nowego gmachu przy ul. Mickiewicza w międzywojniu. W czasie konspiracji zbiory były nieoficjalnie dostępne i korzystali z nich Polacy gromadzący się na tajnych kompletach.

  W kwietniu 1999 roku miała miejsce zuchwała kradzież dzieł pisanych. Z biblioteki zniknęły dzieła Keplera, Galileusza czy też Bessariona. Sprawców nie udało się ustalić, jednak część druków wystawiono w niemieckim domu aukcyjnym, dzięki czemu Biblioteka Jagiellońska je odzyskała.

  W zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej znajduje się ok. 30 tys. rękopisów, w tym ponad 2 tys. średniowiecznych, a także ponad 100 tys. starodruków. Są też mapy (zbiory kartograficzne liczą ok. 46 tys. pozycji), dzieła graficzne i muzyczne. Niemal milion woluminów to cenne dokumenty (związane także z działalnością uczelni).

  Czytaj więcej: Biblioteka Jagiellońska – najcenniejsze polskie zbiory

 • Więcej informacji
  Adres: aleja Adama Mickiewicza 22
  Kraków
  małopolskie
  33-332
  Polska
  Godziny otwarcia: pon-pt: 8:15-20:50; sob: 9-16
  Telefon: 12 633 09 03
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.