• Profil

  Zamek Królewski na Wawelu można uznać za najważniejszy w Polsce. Znaleziska odnalezione na Wawelu wskazują, że pierwsi osadnicy mogli zamieszkiwać tu nawet 100 tys lat p.n.e. Tutaj swoją siedzibę miało plemię Wiślan, których państwo powstało na przełomie VIII i IX wieku.

  Pod koniec IX wieku, ziemie Wiślan zostały włączone w utworzone w tym czasie państwo polskie. Pierwszy władca Polski Mieszko I wybrał Wawel na swoją siedzibę. Tutaj również zaczęto budowę pierwszych budowli sakralnych, a Kraków stał się najważniejszym polskim ośrodkiem chrześcijaństwa. Również kolejni królowie obrali sobie Wawel za najważniejsze miejsce administracyjne Polski.

  Na krakowskim wzgórzu miała miejsce pierwsza historyczna koronacja polskiego władcy. Był nim Władysław Łokietek w roku 1306. On także zbudował na Wawelu trzecią gotycką katedrę, w której po śmierci został pochowany.

  Wyjątkowy charakter Wawelowi nadał Kazimierz Wielki. Lata świetności krakowskiego wzgórza trwały do roku 1595. W tym roku w zamku miał miejsce pożar. Choć budowle zostały odbudowane to jednak Wawel nie pełnił już nigdy tak znaczącej roli jak za panowania wcześniejszych władców. W czasach zaborów miejsce to było wielokrotnie przejmowane przez Rosję, Austrię i Prusy. A w czasie niemieckiej okupacji na Wawelu mieszkał hitlerowski generalny gubernator Hans Frank.

  Gromadzenie zbiorów na Wawelu rozpoczęto w latach 20. XX wieku. W trakcie wojny cenne dzieła ewakuowano za granicę a po ich powrocie utworzono 5 stałych ekspozycji:

  Reprezentacyjne Komnaty Królewskie
  Prywatne Apartamenty Królewskie
  Skarbiec Koronny i Zbrojownia
  Sztuka Wschodu
  Wawel Zaginiony

  Na Zamku Królewskim znajdziemy między innymi: zabytkowe meble, portrety królów, obrazy przedstawiające sceny historyczne, chorągiew królewską z czasów Zygmunta II Augusta, broń zabytkową czy zbiór namiotów wschodnich z XVII i XVIII wieku.

  Jednym z najcenniejszych eksponatów na Wawelu jest jednak Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich. Jest to jedyny zachowany symbol władzy dynastii Piastów.

  Czytaj więcej: Wawel – siedziba królów Polski

  Ceny biletów na wystawy stałe: sezon letni – 20 zł normalny, 12 zł ulgowy. Sezon zimowy: 18 zł normalny, 10 zł ulgowy.

  Godziny otwarcia: wzgórze wawelskie: listopad-luty: 6-17; marzec i październik: 6-18; kwiecień, wrzesień: 6-19; maj, sierpień: 6-20; czerwiec, lipiec: 6-21.

  Ekspozycje stałe: sezon letni (kwiecień-październik): wt-pt: 9:30-17; sob, ndz: 10-17. Ostatnie wejście 16, kasa czynna do 15:45. Sezon zimowy (listopad-marzec): wt-sob: 9:30-16, ndz: 10-16 (wstęp wolny, należy pobrać bezpłatną wejściówkę). Kasy czynne do godz. 15, kasa czynna do 14:45.

  W poniedziałki nieczynne.

 • Więcej informacji
  Adres: Zamek Wawel 5
  Kraków
  małopolskie
  33-332
  Polska
  Godziny otwarcia: Ekspozycje stałe: sezon letni (kwiecień-październik): wt-pt: 9:30-17; sob, ndz: 10-17
  Telefon: 12 422 51 55
  Ceny biletów: 20zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.