• Profil

  Zwiedzając zamek w Niedzicy możecie zobaczyć dwie mary. Legenda głosi, że to Księżniczka Brunhilda i jej małżonek Bolesław, który przypadkiem spowodował śmierć swojej marudnej i kłótliwej żony. Duchy siadają przy studni koło zamku, w której zginęła księżniczka.

  Na zamku ukryty jest też podobno legendarny skarb Inków, ale pilnuje go biała dama.

  Zamek w Niedzicy do dzisiejszego dnia stoi w niemal nienaruszonym stanie. Zbudował go Kokosz Berzevicz z Tyrolu (właściciel całej okolicy, poddany króla węgierskiego) w latach 1320-1330. Zamek miał stać na straży szlaku handlowego łączącego Węgry z Polską.
  Budowla znajduje się na wapiennym wzniesieniu. Po przeciwległej stronie, nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie.

  Na przestrzeni lat zamek był oblegany, zdobywany i łupiony, przechodząc z rąk do rąk. Po wojnie zamek znalazł się na terenie Polski.

  Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tu Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Część muzealna znajduje się w górnej części zamku. Część muzealna to tzw. komnaty Salamonów. Kolejna brama natomiast prowadzi zwiedzających do zamku górnego i lochów z salą tortur (legendy głoszą, że więziono w nich Janosika). W tzw. Izbach Pańskich można zobaczyć salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Najwyższą i najstarszą częścią zamku górnego jest kwadratowa wieża.

  Wchodząc na teren zamku możecie też zwiedzać wozownię prezentującą zabytkowe pojazdy konne, sanki spacerowe, akcesoria podróżne.

  Czytaj więcej: Zamek w Niedzicy: możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

  Ceny biletów: 19 zł normalne, 14 zł ulgowe.

 • Więcej informacji
  Adres: Osiedle Zamek 77
  Niedzica
  małopolskie
  34-441
  Polska
  Godziny otwarcia: maj-wrzesień: 9-18:30; październik-kwiecień: 9-15:30
  Ceny biletów: 19zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.