• Profil

  Auschwitz-Birkenau to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady na ziemiach polskich, jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce. Miejsce szczególnej pamięci ofiar hitlerowskich Niemiec, w szczególności pomnik pamięci ofiar Holokaustu określany mianem fabryki śmierci.

  Zespół obozów Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) istniał w latach 1940-1945 na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości Brzezinka i Monowice (Monowitz). Jest to jedyny obóz koncentracyjny na świecie na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Obóz otwarto z zamiarem osadzania w nim więźniów politycznych, głównie Polaków. Rozbudowywany stopniowo obóz stał się miejscem masowej eksterminacji ludzkości. Zginęło tam około 1,1 miliona Żydów, a także 140-150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, oraz około 12 tysięcy jeńców radzieckich i ofiar innych narodowości.

  Wytypowanie Oświęcimia na miejsce zagłady wiązało się z istnieniem na tych terenach (od jesieni 1939 roku) przejściowego obozu jenieckiego Wehrmachtu. Lokalizacji sprzyjało także połączenie kolejowe dobrze skomunikowane ze Śląskiem, Generalnym Gubernatorstwem i Austrią.

  Obóz podlegał zarządowi SS. Przez lata jego działalności przewinęło się tam ponad 8 tys. SS-manów. Pierwszym komendantem Auschwitz-Birkenau został Rudolf Höß.

  Kompleks dzielił się na trzy oddziały. W obozie Auschwitz I (Oświęcim), czyli tzw. macierzystym znajdowało się centrum zarządzające, pełnił on także funkcję obozu pracy przymusowej. Kierowano tu początkowo polską inteligencję, ale oddziały szybko się przepełniły. Następnie trafiali tu także m.in. Żydzi, księża, niemieccy homoseksualiści.

  Nad bramą wejściową do obozu umieszczony jest napis Arbeit macht frei (pol. Praca czyni wolnym), którzy wykonali więźniowie Auschwitz I. Ich zadaniem była także m.in. rozbudowa pierwotnego obozu.

  Wśród bloków pierwotnego obozu należy wspomnieć blok 11, który pełnił funkcję wewnętrznego więzienia. Więźniowie odbywali tu kary śmierci przez rozstrzelanie, powieszenie lub zagłodzenie, m.in. w tzw. celach stojących, tak małych, że zamknięte w nich po cztery osoby musiały pozostawać w pozycji stojącej. Na dziedzińcu między blokami 11 i 10 mieściła się Ściana Śmierci, gdzie dokonywano egzekucji przez rozstrzelanie.

  We wrześniu 1941 r. po raz pierwszy zagazowano tu ludzi (ok. 600 jeńców radzieckich i 250 Polaków) cyklonem B w przebudowanej kostnicy obozowej obok krematorium obozowego. Pierwszej stałej komory gazowej używano od 1941 do 1944 roku.

  Oddział Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka) był początkowo obozem koncentracyjnym, a następnie miejscem masowej eksterminacji z komorami gazowymi i krematoriami. To tutaj zginęła przeważająca liczba, ponad milion ofiar Auschwitz. Komory gazowe z krematoriami powstawały najpierw w adaptowanych pomieszczeniach, potem budowano je celowo.

  W obozie Auschwitz III Monowitz (Monowice) kierowano do przymusowej ciężkiej pracy w zakładach chemicznych Buna-Werke.

  Latem 1941 r. na rozkaz Himmlera Auschwitz stało się miejscem „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Wtedy rozpoczęła się masowa eksterminacja Żydów transportowanych do Auschwitz wagonami bydlęcymi.

  Obóz przygotowano do likwidacji w sierpniu 1944 roku. Zlikwidowano go 27 stycznia 1945 roku. Wtedy dotarli tam żołnierze z 454 Pułku Strzeleckiego, 100 Lwowskiej Dywizji Strzeleckiej i 60 Armii 1 Frontu Ukraińskiego.

  Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Należy jednak zarezerwować kartę wstępu na stronie visit.auschwitz.org, gdyż liczba zwiedzających muzeum o danej porze jest limitowana. Zalecane (i konieczne dla grup) jest zwiedzanie Auschwitz z edukatorem, czyli przewodnikiem. Jest to zwiedzanie płatne, a cennik różni się w zależności od liczebności grupy i czasu zwiedzania. Z racji tego, że jest to miejsce szczególnej pamięci i zadumy, należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu się, stroju i limicie bagażu (mała torba lub plecak). Należy przyjechać na miejsce co najmniej na pół godziny przed zwiedzaniem, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa.

  12 kwietnia na terenie Miejsca Pamięci odbywa się Marsz Żywych. W tym dniu muzeum jest zamknięte.

 • Więcej informacji
  Adres: Więźniów Oświęcimia 20
  Oświęcim
  małopolskie
  32-603
  Polska
  Godziny otwarcia: Rozpoczęcie zwiedzania w godzinach: grudzień: 7:30-14; styczeń, listopad 7:30-15; luty: 7:30-16; marzec, październik: 7:30-17; kwiecień, maj, wrzesień: 7:30-18; czerwiec-sierpień: 7:30-19
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.