• Profil

  Kozi Wierch mierzący 2291 m n.p.m. to najwyższa góra o dużej wybitności położona w całości na terenie Polski

  Warto zaznaczyć, że Cubryńska Strażnica jest wyższa, ma 2335 m n.p.m. i jest położona w całości na terenie naszego kraju. Spór trwa, a zwolennicy teorii że to Kozi Wierch jest najwyższym całkowicie polskim szczytem podkreślają, że Cubryńska Strażnica nie odznacza się wybitnością. Ten szczyt dość długo nie miał nawet swojej nazwy.

  Jest jeszcze jeden szczyt wyższy niż Kozi Wierch i w całości polski, to Świnicka Kopa mająca 2298 m n.p.m. Podobnie jak Cubryńska Strażnica jest ona niewybitna, czyli nie odznacza się bardzo ponad wysokość okolicznych szlaków. Oba wspomniane wierzchołki uważane są za drobne wypiętrzenia w grani, a nie pełnoprawne góry. Mimo wszystko sprawiedliwiej będzie oddać fakt, że Kozi Wierch jest najwyższym w pełni polskim szczytem o wyraźnej wybitności.

  Nazwa szczytu nie jest wielce zagadkowa. Kojarzy się z kozami – całkiem zresztą słusznie. Górale wypasali często kozy na stokach gór położonych przy Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

  Pierwszego odnotowanego wejścia na Kozi Wierch dokonali Eugeniusz Janota i Maciej Sieczka w 1867 roku, z kolei zimą (w 1907 r.) Mariusz Zaruski i Józef Borkowski.

  Czytaj więcej: Kozi Wierch – najwyższa w pełni polska góra?

 • Więcej informacji
  Adres: Kozi Wierch
  Zakopane
  małopolskie
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.