• Profil

  Niesamowity kościół św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie ma bogatą przeszłość. Został zbudowany w latach 1551-1561, a ufundował go Jan Brochowski. Niezwykły jest fakt, że to świątynia obronna, a to czyni z niej perełkę architektury. Jeszcze ciekawsze jest to, że zważając na czasy w jakich powstawała budowla, obwarowania musiały mieć charakter raczej symboliczny – według historyków świadczy to o rozmachu inwestora, murów nie stawiano z obawy przed wrogiem.

  Renesansowa bazylika jest kościołem-fortecą z zaprojektowanym dookoła gankiem tunelowym ze strzelnicami.  Niestety w 1939 roku blisko Brochowa rozegrała się słynna potyczka kampanii wrześniowej zwana bitwą nad Bzurą. Wtedy kościół-zamek został niemal doszczętnie zniszczony. Dlatego współcześnie jest jedynie cieniem XVI-wiecznej warowni, a to skutek pospiesznych i często kontrowersyjnych oraz nieudolnych powojennych prac konserwatorskich.

  W kościele w Brochowie wzięli ślub rodzice najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Stało się to w roku 1806 r. Cztery lata później, w Wielkanoc 1810 roku, ich syn został tutaj ochrzczony. Przypomina dziś o tym pamiątkowa tablica.

  Czytaj też: Atrakcje Brochowa – kościół-forteca i piękna puszcza

 • Więcej informacji
  Adres: Brochów 70
  Brochów
  mazowieckie
  05-089
  Polska
  Telefon: 22 725 70 66
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.