• Profil

  Barbakan w Warszawie powstał okołu roku 1548 jako część murów obronnych, a przede wszystkim umocnienie wjazdu do miasta przez Bramę Nowomiejską oraz zapewnienie bocznej obrony sąsiednich murów. Od początku jednak nie spełniał tych funkcji, gdyż jego renesansowy charakter, lekkość architektoniczna i ozdobna, renesansowa attyka nie odpowiadały rosnącym możliwościom ówczesnej artylerii.

  Jeden jedyny raz Barbakan spełnił swą obronną powinność wobec Warszawy. Było to podczas potopu szwedzkiego kiedy to w 1656 roku wojska króla Jana Kazimierza odbiły go z rąk szwedzkich. Od XVIII wieku aż do II wojny światowej Barbakan istniał już tylko we fragmentach, obudowany z wielu stron przez kamienice.

  W trakcie powstania warszawskiego, w 1944 roku, cała Starówka uległa zniszczeniu. Po wojnie Biuro Odbudowy Stolicy uznało, że kamienice, które stały w pobliżu Barbakanu nie zostaną odbudowane, natomiast odtworzony zostanie, według XVII-wiecznych rycin właśnie Barbakan. Odbudowano go w latach 1952-1954. Obecnie w Barbakanie znajduje się stała wystawa Muzeum Warszawy (czynna w sezonie letnim) poświęcona Staremu Miastu oraz murom obronnym starej Warszawy. Miejsce to upodobali sobie również stołeczni artyści, którzy wystawiają na tle Barbakanu swoje dzieła.

 • Więcej informacji
  Adres: Nowomiejska 15/17
  Warszawa
  mazowieckie
  Polska
  Telefon: 022 277 43 16
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.