• Profil

  Najstarsza kopalnia ropy na świecie istnieje w Polsce, w Bóbrce. Założyli ją w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Jest to nadal działający zakład, gdzie możemy odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

  Już w 1854 r. Łukasiewicz, Trzecieski i Klobassa-Zrencki założyli pierwszą na świecie kopalnię ropy. Szybów w kopalni Bóbrka działało ponad 60. Wydrążono je w latach 1854-1880. Najsłynniejsze to Franek i Janina, które zostały wywiercone około 1860 r. i można je oglądać do dziś. Mają odpowiednio 50 i 132 m głębokości. Najgłębsze kopanki, czyli szyby, sięgały 150 m.

  Oprócz szybów Franek i Janina, w Bóbrce można zobaczyć ropę w warunkach naturalnych. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego skrywa także m.in. drewniany warsztat mechaniczny z 1864 roku, który służył do wykonywania wierceń. Można tam obejrzeć m.in. tokarkę i wiertarkę napędzaną ręcznie za pomocą pasów transmisyjnych.

  Obejrzymy także kopalnianą kuźnię i ręczną wiertnicę. W tak zwanym Domu Łukasiewicza z 1865 roku obejrzymy produkty przemysłu naftowego na aptecznej ekspozycji. Posłuchamy słuchowisk, przetestujemy lampy naftowe i dowiemy się więcej o pochodzeniu i produkcji ropy. Historię kopalni dokumentują liczne fotografie.

  Czytaj więcej: Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy na świecie

  Ceny biletów: normalne 12 zł, ulgowe: 7 zł

 • Więcej informacji
  Adres: Kopalniana 35
  Bóbrka
  podkarpackie
  38-458
  Polska
  Godziny otwarcia: wt-pt: 9-18, sob-ndz: 10-18, pon: zamknięte; kwiecień, październik: 9-17, listopad-marzec: 7-15
  Telefon: 13 433 34 78
  Ceny biletów: 12zł
 • Zdjęcia
 • Wideo

 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.