• Profil

  To niezwykły budynek. Rzadkością są bowiem zachowane klasztory warowne, a taką rolę pełnił tenże. Wcześnie prawdopodobnie stał tam zamek, ale świadczy o tym jedynie jeden przekaz historyczny.

  Klasztor na Mariemoncie powstawał 30 lat, od roku 1700 do 1730, choć już w 1714 r. wprowadzili się tam zakonnicy. Kompleks składał się z kościoła, klasztoru i zabudowań gospodarczych otoczonych murem. Za murami z kolei znajdował się szpital dla szlacheckich weteranów wojennych, m.in. walczących w odsieczy wiedeńskiej w 1683 r.

  Zagórz był siedzibą karmelitów niespełna wiek. W czasie konfederacji barskiej skryli się tam żołnierze. Klasztor oblegany przez wojska rosyjskie został ostrzelany z armat i zniszczony. Nieudana obrona klasztoru w Zagórzu 29 listopada 1772 roku, była ostatnią bitwą konfederacji, która stała się jednym z propagandowych pretekstów rozbioru Polski (choć rzeczywista decyzja o I rozbiorze zapadła już wcześniej).

  W 1957 roku ruiny odwiedził Karol Wojtyła. Jest tam nawet tablica z napisem: Ukochał Bieszczady i wielokrotnie tu powracał. Najznakomitszemu turyście ks. Karolowi Wojtyle wdzięczni za dar jakim był dla Polski i świata Jan Paweł II – Mieszkańcy Miasta i Gminy Zagórz.

  Czytaj więcej: Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu – warowna twierdza (FILM)

 • Więcej informacji
  Adres: Zagórz
  Zagórz
  podkarpackie
  38-540
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.