• Profil

  Podlaski szlak bociani to znakowany szlak turystyczny należący do sieci Zielonych Szlaków. Prace nad jego wyznaczeniem rozpoczęto w 2012 roku. Trasa biegnie przez miejsca cenne szczególnie pod względem przyrodniczym. Szlak łączy cztery parki narodowe – Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. trasa liczy w sumie 412,5 km.

  Bocian biały to niezwykły ptak, który niezaprzeczalnie kojarzy się z polską wsią. Aż 25 proc. światowej populacji tego gatunku zamieszkuje Polskę. Wiąże się to m.in. z preferencjami bocianów odnośnie żerowisk.

  W latach 90. XX wieku Europejska Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego utworzyła tytuł Europejskiej wsi bocianiej dla tych miejscowości, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony miejsc lęgowych bociana białego. W Polsce tytuł ten otrzymała wieś Pentowo koło Tykocina. Co roku na słupach, drzewach i dachach tej niewielkiej miejscowości można podziwiać ponad 30 bocianich rodzin. Pentowo położone jest około 32 kilometrów od Białegostoku, w połowie Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

  Czytaj więcej: Podlaski szlak bociani. Wędrówka przez 4 parki narodowe

 • Więcej informacji
  Adres: Goniądz
  Goniądz
  podlaskie
  19-110
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.