Nie będzie to nadużycie, jeśli napiszemy, że cerkiew w Puchłach jest jedną z najpiękniejszych w całej Polsce. Zieleń przyrody kontrastująca z niebieską elewacją budynku tworzy zachwycające połączenie, które cieszy oko. Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach jest trzecią położoną na tym terenie. Zbudowana została na planie krzyża w latach 1913-1919.  Poznajcie historię tego czarującego miejsca położonego w niewielkiej wsi około 33 km od Białegostoku.

Cerkiew w Puchłach – legenda o cudownym uzdrowieniu

cerkiew w puchłach
Cerkiew w Puchłach, fot. Aleksandra H. Kossakowska, Shutterstock

Z cerkwią w Puchłach związana jest legenda, która wyjaśnia powstanie tego miejsca. Według niej, na wzgórzu pod lipą mieszkał stary człowiek, który cierpiał z powodu obrzęku nóg. Kiedy wszystkie dostępne sposoby na ulżenie jego cierpień zawiodły, zaczął się modlić do Matki Boskiej. Któregoś dnia ukazała się mu ona na wierzchołku lipy. Wkrótce jego dolegliwości zniknęły. Według legendy od jego bolesnej przypadłości wzięła się nazwa wsi. W miejscu cudownego objawienia zbudowano pierwszą cerkiew, a w jej wnętrzu ustawiono ikonę.

Prawdziwa historia cerkwi

cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach, fot. Aleksandra H. Kossakowska, Shutterstock

Prawdziwa historia wsi i cerkwi w Puchłach jest jednak nieco bardziej skomplikowana, niż powtarzana przez lata legenda. Zgodnie ze spisami ludności, na terenie wsi mieszkała rodzina Puchłowskich i to od jej nazwiska miała pochodzić nazwa miejscowości. Najstarsze wzmianki na temat stojącej w tym miejscu cerkwi datuje się na 1578 rok. Pierwsza budowla została zniszczona przez huragan w 1754 roku. Wtedy to ówczesny właściciel wsi, pułkownik Józef Wilczewski, postanowił ufundować dla ludności małą cerkiew. Chociaż była niewielkich rozmiarów służyła okolicznej ludności przez wiele lat.

Dopiero na początku XX wieku zdecydowano się na umieszczenie w tym miejscu obecnej cerkwi. Plany utrudnił jednak wybuch I wojny światowej. Znaczna cześć ludności uciekła wtedy wgłąb Rosji co uniemożliwiło szybkie ukończenie budowy. II wojna światowa również przyniosła cerkwi w Puchłach duże straty. Konieczne były kolejne remonty aby budynek został doprowadzony do stan, który możemy podziwiać dziś.

Magiczna ikona Matki Boskiej

cerkiew w puchłach
Cerkiew w Puchłach, fot. Aleksandra H. Kossakowska, Shutterstock

Cerkiew w Puchłach ma dla ludności prawosławnej ogromną wartość religijną – znajduje się tu szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Ikona powstała około 1781 roku i przedstawia Matkę Boską w koronie stojącą na obłoku. Nie jest to jednak pierwsza ikona, o której mowa w legendzie. Oryginalna ikona spłonęła w 1771 roku.

Cerkiew ta to także ważny dla Polski obiekt, który widnieje na liście zabytków od 2003 roku. Jeżeli chcielibyście obejrzeć cerkiew z bliska, a w szczególności zajrzeć do jej wnętrza warto wcześniej umówić się telefonicznie – 85 6815527.