• Profil

  Cerkiew w Puchłach jest jedną z najpiękniejszych w całej Polsce. Zbudowana została na planie krzyża w latach 1913-1919 około 33 km od Białegostoku.

  Z cerkwią w Puchłach związana jest legenda, która wyjaśnia powstanie tego miejsca. Według niej, na wzgórzu pod lipą mieszkał stary człowiek, który cierpiał z powodu obrzęku nóg i modlił do Matki Boskiej. Któregoś dnia ukazała się mu ona na wierzchołku lipy. Wkrótce jego dolegliwości zniknęły, a w tym miejscu zbudowano pierwszą cerkiew.

  Zgodnie ze spisami ludności, na terenie wsi mieszkała rodzina Puchłowskich i to od jej nazwiska miała pochodzić nazwa miejscowości. Najstarsze wzmianki na temat stojącej w tym miejscu cerkwi datuje się na 1578 rok. Dopiero na początku XX wieku zdecydowano się na umieszczenie w tym miejscu obecnej cerkwi.

  Plany utrudnił wybuch I wojny światowej. II wojna światowa również przyniosła cerkwi w Puchłach duże straty. Konieczne były kolejne remonty..

  Cerkiew w Puchłach ma dla ludności prawosławnej ogromną wartość religijną – znajduje się tu szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Ikona powstała około 1781 roku i przedstawia Matkę Boską w koronie stojącą na obłoku. Nie jest to jednak pierwsza ikona, o której mowa w legendzie. Oryginalna ikona spłonęła w 1771 roku.

  Cerkiew ta to także ważny dla Polski obiekt, który widnieje na liście zabytków od 2003 roku. Jeżeli chcielibyście obejrzeć cerkiew z bliska, a w szczególności zajrzeć do jej wnętrza warto wcześniej umówić się telefonicznie – 85 6815527.

  Czytaj więcej: Cerkiew w Puchłach – cudo z bezcenną ikoną

 • Więcej informacji
  Adres: Puchły
  Puchły
  podlaskie
  17-210
  Polska
  Telefon: 85 6815527
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.