• Profil

  Wielka Synagoga w Tykocinie jest dzisiaj jedną z największych, najstarszych i najlepiej zachowanych synagog w Polsce. Jest też siedzibą Muzeum w Tykocinie.

  Została wybudowana w 1642 roku na miejscu poprzedniej drewnianej bożnicy.  Aż do II wojny światowej stanowiła bardzo ważny żydowski ośrodek religijny i intelektualny. W czasie wojny jej wnętrze zostało mocno zdewastowane i przekształcone na magazyny. Jeszcze po wojnie służyło za magazyn nawozów sztucznych. W 1965 roku dzieła zniszczenia synagogi dokonał pożar.

  10 lat później obiekt przeszedł gruntowny remont i stan w jakim oglądamy go dzisiaj jest wynikiem rewitalizacji. Synagoga jest obecnie przykryta wysokim łamanym dachem z czerwonej dachówki, który zastąpił pierwotny dach, zasłonięty wysoką attyką. Wnętrze synagogi zachwyca autentycznością. Na ścianach zachowały się piękne polichromie również z tekstami modlitw Tory w języku hebrajskim i aramejskim. Możemy podziwiać monumentalną bimę czyli centralne miejsce wewnątrz świątyni, gdzie czyta się Torę i kantor śpiewa pieśni. Odtworzony jest także przepięknie rzeźbiony murowany ołtarz Aron ha-kodesz gdzie przechowywano zwoje Tory, czy masywne żeliwne żyrandole.

  Od 1957 roku Wielka Synagoga znajduje się na krajowej liście zabytków.

  Na wystawy stałe wstęp jest bezpłatny.

  Synagoga w Tykocinie znana jest jako miejsce szczególnej energii pochodzącej z ziemi. Znajduje się na żyle energetycznej i jednym z tak zwanych polskich czakramów. Czytaj więcej: Niepokojące miejsca w Polsce. Jest tu dziwna energia… (Top 11)

 • Więcej informacji
  Adres: Sokołowska 1
  Tykocin
  podlaskie
  16-080
  Polska
  Godziny otwarcia: pn: nieczynne, pozostałe dni: 10-17
  Telefon: 509 336 597
  Ceny biletów: 16zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.