• Profil

  Jezioro Charzykowskie jest polodowcowym jeziorem rynnowym, które leży w Borach Tucholskich, w pobliżu granicy parku narodowego, a jednocześnie na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia przekracza 1300 hektarów, a głębokość sięga do 30 metrów. Jest to miejsce o szczególnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych.

  Tradycje żeglarskie jeziora i znajdujących się nad nim ośrodków sportów wodnych sięgają okresu międzywojennego, kiedy to Charzykowy – wieś położona nad jeziorem, były centrum polskich sportów wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem żeglarstwa i bojerów. Do dziś w Charzykowach mieści się siedziba najstarszego w Polsce klubu żeglarskiego: Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.
  Charzykowy to także jeden z najnowocześniejszych portów jachtowych, który ma możliwość przyjęcia ponad 100 jednostek różnych klas jednocześnie. W porcie znajdują się trzy pomosty pływające i dwa stałe, a żeglarze mogą korzystać z bogatego zaplecza techniczno-sanitarnego.

  Na jeziorze rozgrywanych jest wiele imprez żeglarskich, m.in. regat i obozów szkoleniowych dla młodzieży. Zimą, jeśli mróz jest dostatecznie mocny, by skuć taflę jeziora odpowiednio grubym lodem, jezioro zamienia się w wielki tor bojerowy. Całości dopełniają dwie urokliwe wyspy: Wyspa Miłości i Wyspa Bachorska (od miejscowości Bachorze).

  Poza wydarzeniami sportowymi rozgrywanymi na tafli jeziora, nad brzegiem akwenu organizowane są imprezy kulturalne, nawiązujące do lokalnych tradycji, a także do tematyki żeglarskiej. np. jarmark Czym Chata Bogata Festiwal Piosenki Żeglarskiej.

  Dodatkową atrakcją może być rejs statkiem Tur, podczas którego wysłuchamy ciekawych opowieści o jeziorze i miejscowości Charzykowy, a także będziemy mieli okazję zapoznać się z muzyką szantową.

  Przez jezioro wiedzie szlak kajakowy Brdy, który jest uznawany za jeden z najatrakcyjniejszych w Europie, zaś wokół akwenu turysta może poruszać się trasami pieszymi i rowerowymi.

  Miejscowości położone nad jeziorem oferują pełne zaplecze gastronomiczno-noclegowe, z restauracjami, pensjonatami, kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu wodnego.

 • Więcej informacji
  Adres: Jezioro Charzykowskie
  Funka
  pomorskie
  89-606
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.