• Profil

  Westerplatte to półwysep w północnej części Gdańska przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Był eksklawą RP wewnątrz Wolnego Miasta Gdańska w latach 1926-1939. To symbol wybuchu II wojny światowej.

  Od 1 do 7 września 1939 toczyła się tu pierwsza z bitew II wojny światowej – choć jak zaznaczają historycy, niemieckie naloty na Wieluń nastąpiły wcześniej. To Westerplatte stało się narodowym symbolem.

  1 września około godziny 4:45 Schleswig-Holstein przystąpił do ataku.

  Bladym świtem jedynie jedna trzecia żołnierzy była w gotowości, ale pozostali szybko do nich dołączyli. Westerplatte według różnych źródeł broniło 205-225 żołnierzy i pracowników technicznych. Przeciw sobie mieli 4 000 Niemców, ciężkie działa artyleryjskie, pancernik i dwa torpedowce.

  Pociski Schleswiga-Holsteina ważyły po 330 kg i z łatwością zniszczyły bramę i fragmenty murów. Następnie do ataku przystąpiła piechota. Pierwsze jej działania skutecznie tłumili Polacy, którzy niszczyli stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

  Niemcy nie mogli sobie poradzić ze zdobyciem polskich stanowisk szturmem. Postanowili zaatakować z powietrza. Nalot 60 bombowców Ju 97 Stuka rozpoczął się wieczorem 2 września i trwał 40 minut.

  Ostatecznie twierdza broniła się siedem dni. Po stronie polskiej życie straciło 15 osób, a po niemieckiej według najnowszych źródeł ok. 300. Oblężenie miało trwać krótko, zaledwie sześć godzin.

  Na pamiątkę tamtych wydarzeń stanął pomnik.

  Czytaj także: Westerplatte – jego obrona przeszła do historii

 • Więcej informacji
  Adres: Westerplatte
  Gdańsk
  pomorskie
  80-001
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.