• Profil

  Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Leśnie to jedna z najlepiej zachowanych drewnianych świątyń na Kaszubach. Wzniesiono go w latach 1634-1687. Według Kroniki Parafialnej fundatorką świątyni była królowa Maria Ludwika Gonzaga (żona dwóch polskich królów: Władysława IV i Jana II Kazimierza). W związku z tym od początków swego istnienia obiekt znajdował się pod patronatem królewskim.

  Świątynia ma konstrukcję zrębową z drewna sosnowego. Wyróżnia ją wieża zwężająca się ku górze oraz charakterystyczna izbica. Zarówno ściany wieży, jak też jej zwieńczenie, pokryte są gontem. Dzwonnica wznosi się na 32 metry i jest najwyższą w Polsce budowlą drewnianą. Jest ona starsza od kościoła, gdyż początkowo była dzwonnicą wolnostojącą na terenie cmentarza.
  Kościół w Leśnie ze względu na nietypowy styl architektoniczny, jak i zachowane zabytkowe wyposażenie, jest niezwykle cennym zabytkiem drewnianej architektury sakralnej. Jest to jedyna trójnawowa pomorska świątynia drewniana. Główne wejście znajduje się w północnej ścianie.
  Na szczególną uwagę zasługuje barokowe wnętrze kościoła, a w szczególności klasycystyczna chrzcielnica z początku XIX w. jak i XVII-wieczna barokowa Grupa Ukrzyżowania umiejscowiona na belce. Na wyposażeniu kościoła znajdują się również dwa dzwony: z 1902 roku i 1939 roku oraz wspaniałe organy i XVII-wieczne ołtarze.

 • Więcej informacji
  Adres: Królowej Marii Ludwiki 1
  Leśno
  pomorskie
  89-634
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.