Za daleko na Saharę? Nic straconego – w Polsce mamy własną. Wydma Czołpińska zaczaruje Was wyjątkowym i przede wszystkim niespotykanym w naszym kraju krajobrazem. To jeden z dwóch terenów wydmowych udostępnionych w Słowińskim Parku Narodowym.  Łeba może się pochwalić unikatową atrakcją turystyczną, której nie ma nikt inny w Polsce.

Poczuj się jak na pustyni

wydma czołpińska

Wydma Czołpińska zawdzięcza swój pustynny klimat niecodziennemu ukształtowaniu terenu. W tym miejscu możemy zaobserwować kilka typów wydm. Białe, czyli takie, które porastają odporne na zasypywanie gatunki traw. Powierzchnia, na której nie znajdują się rośliny, jest wypełniona piaskiem wydmowym, który może być przemieszczany przez wiatr. Drugi typ nazywany jest szarym, od barwy którą nadaje roślinność. Ten rodzaj porastają niskie trawy, porosty i mszaki, które uniemożliwiają dalsze przemieszczanie się piasku.

Najbardziej spektakularny rodzaj wydm to te ruchome. Dzięki temu krajobraz stale się zmienia, a rzeźba powierzchni obfituje w różne ciekawe i nietrwałe mikroformy. Wśród tych wydm występuję też znacznie większe i bardziej spektakularne okazy, którym udało się przeciwstawić sile wiatru. To one tworzą pustynny klimat na Wydmie Czołpińskiej.

Jak się tworzą wydmy?

wydma czołpińska

Czy zastanawialiście się kiedyś jak tworzą się wydmy? To ciekawy proces, do którego w znacznym stopniu przyczynia się wiatr i roślinność. Gdyby nie te ostatnie, nie byłoby możliwe usypywanie się tak fantazyjnych formacji. To właśnie trawy, mchy i porosty zatrzymują ziarenka suchego piasku przesuwane przez wiatr.

Co ciekawe, już niewielki wiaterek przyczynia się do przemieszczania się drobinek. Nawet wiejąc z prędkością 5 km na godzinę ma wpływ na kształtowanie się wydm. Najbardziej spektakularne zmiany w Słowińskim Parku Narodowym możemy jednak obserwować podczas sztormów.

To właśnie magia tego miejsca, za każdym razem gdy je odwiedzicie, będzie wyglądało inaczej.

Nie tylko wydma Czołpińska

wydma czołpińska
Wydma Czołpińska (3), fot. Shutterstock

Wydma Czołpińska jest częścią Słowińskiego Parku Narodowego, więc wejście na jej teren jest płatne. Warto wygospodarować więcej czasu i odwiedzić okoliczne atrakcje. Szczególnie ciekawym doświadczeniem będzie wejście na szczyt latarni morskiej Czołpino i podziwianie pustynnych klimatów z innej perspektywy.

Godna uwagi jest również plaża, na którą wyjdziemy podążając wyznaczonym szlakiem. Jest bardzo szeroka i piaszczysta, z lekkim zejściem do morza. To zdecydowanie jedna z ładniejszych plaż nad polskim morzem.

Wejście do Słowińskiego Parku Narodowego – dorośli 6 zł, dzieci 3 zł

Wejście na latarnię Czołpino – dorośli 4 zł, dzieci 2 zł

Słowiński Park Narodowy – kraina wydm