• Profil

  Częstochowa i Jasna Góra pozostają najczęściej odwiedzanymi przez pielgrzymów miejscami w Polsce. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze co roku, latem, gości tysiące pieszych pielgrzymów, którzy zmierzają pod obraz Czarnej Madonny. Pielgrzymi przyjeżdżają do sanktuarium przez cały rok.

  „Bronić czegoś jak Częstochowy” to powiedzenie, które nie wzięło się znikąd. Klasztor paulinów był twierdzą, która w 1655 oparła się Potopowi Szwedzkiemu. Ojciec Augustyn Kordecki, przeor klasztoru, kazał przygotować otrzymał od Szwedów list żelazny, który miał być obietnicą oszczędzenia twierdzy. Nie uwierzył jednak najeźdźcy i kazał przygotować artylerię.

  Obrona Jasnej Góry była jedną z największych bitew Potopu Szwedzkiego. Nie miała jednak wielkiego znaczenia militarnego, została nawet przemilczana w niektórych kronikach. Była jednak bezprecedensowa ze względu na znaczenie symboliczne i morale polskich wojujących. Bitwę patetycznie opisał Henryk Sienkiewicz w „Potopie”.

  Na Jasnej Górze znajdziemy muzeum, gdzie możemy podziwiać zbroje i broń z tamtego okresu. Miłośnicy historii nie przejdą obok niego obojętnie. Sam wstęp na Jasną Górę jest bezpłatny (spotkamy się jedynie z prośbą o ofiary w różnej formie poczynając od parkingu).

  Czytaj także: Jasna Góra – gratka nie tylko dla pielgrzymów

 • Więcej informacji
  Adres: Księdza Augustyna Kordeckiego 2
  Częstochowa
  śląskie
  42-225
  Polska
  Telefon: 34 377 77 77
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.