• Profil

  Pałac Donnersmarcków w Krowiarkach to ogromna rezydencja ze 115 salami w stylu neobarokowym i neorenesansowym mogła kiedyś aspirować do miana najpiękniejszego pałacu na Śląsku. W XVII wieku w Krowarkach istniał drewniany pałac. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1678 roku. Wtedy właścicielami była rodzina von Beess, później majątek trafił w ręce rodu von Strachwitz. To właśnie oni zapoczątkowali wielkie zmiany w Krowiarkach.

  Karol von Strachwitz postanowił rozebrać drewniany dwór i zbudować w jego miejscu murowaną konstrukcję. W 1843 roku pałac w Krowiarkach przeszedł w posiadanie kolejnego rodu – von Gaschin. W tym czasie zaprojektowano nowy, rozległy park. Najważniejsza przebudowa w historii pałacu została zrealizowana w latach 1852-1857. Pałac został w całości odnowiony, a przyległy park zaprojektowano na nowo. Do rozpoczęcia II wojny światowej pałac był nieustannie zamieszkiwany.

  Pałac w Krowarkach jest przykładem idealnej mieszanki stylów architektonicznych. Można tu odnaleźć elementy secesyjne, neorenesansowe a także neobarokowe. Powierzchnia pałacu to aż 6 500 mkw na którą składa się 115 sal oraz 30 piwnic. Wśród najważniejszych pomieszczeń należy wyróżnić salę balową, jadalnię oraz salę mauretańską.

  Pałac w Krowiarkach przetrwał II wojnę światową w stanie nienaruszonym. Najtrudniejszy okres dla tego miejsca rozpoczął się po 1970 roku. Pałac przestał pełnić funkcję szpitala rehabilitacyjno–ortopedycznego i jednocześnie przestano się nim interesować. Nie pomogła nawet prywatyzacja przeprowadzona w latach 90. XX wieku.

  W 1988 roku zdecydowano o sprzedaży kolejnemu inwestorowi. Ten jednak nie poczuwał się do dbania o pałac.

  Po przejęciu pałacu przez ostatnich właścicieli wydawało się, że jest duża nadzieja na odnowienie pałacu. Niestety znacznie ciężej było pozyskać środki na remont budynków, a koszty tego przedsięwzięcia są ogromne. Dziś w pałacu nie widać pracowników, są za to pleśń i odpadające elementy elewacji.
  Czytaj więcej: Pałac w Krowiarkach – wystawna rezydencja w ruinie

 • Więcej informacji
  Adres: Krowiarki
  Krowiarki
  śląskie
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.