• Profil

  Współcześnie zamek w Rybniku jest siedzibą Sądu Rejonowego. Ze względu na funkcję jaką budynek pełni, nie jest udostępniony dla ruchu turystycznego. Historia tego obiektu jest jednakże bardzo bogata.

  Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to Piastowie śląscy ufundowali pierwsze prostokątne, drewniano-ziemne założenie. Zamek przez wiele wieków pełnił wyłącznie funkcję obronną. W XIV wieku nastąpiła jego rozbudowa i całe założenie otoczono kamiennym murem. W XV wieku zamek nabrał charakteru rezydencji gdyż stał się siedzibą księcia Wacława III Rybnickiego.

  Po utracie władzy przez Wacława w 1473 roku, zamek często zmieniał właścicieli. Mieszkali w nim książęta raciborscy, książęta czescy aż w końcu w XVII wieku warownia przeszła w ręce Węgrów. To z inicjatywy hrabiów węgierskich do prostokątnego zamku zostały dobudowane dwa skrzydła z arkadami i taki kształt zamek posiada do dziś.

  Ostatecznie w 1789 roku budowla została przebudowana według projektu pruskiego architekta Fryderyka Ilngnera w stylu późnobarokowo-klasycystycznym. W tej formie zachowała się do dziś. Ostatnio zamek przeszedł kapitalny remont w latach 1990-2000, a potem jeszcze w lipcu 2013 roku odnowiona został elewacja zewnętrzna i ta od strony dziedzińca.

 • Więcej informacji
  Adres: Zamek w Rybniku (obecnie siedziba Sądu Rejonowego w Rybniku)
  Rybnik
  śląskie
  44-200
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.