• Profil

  Zamek w Toszku to warownia wczesnopiastowska z X-XI wieku. Pierwsze zapiski o istnieniu tego zamku pochodzą jednak dopiero z 1222 r.

  Największy rozkwit zamku w Toszku przypada na czasy panowania księcia z linii oświęcimskiej Przemysława. To on na miejscu zniszczonej najazdami husyckimi drewnianej warowni postawił w II poł. XV w. murowany zamek. Ta kamienna rezydencja była potem własnością książąt opolskich, a następnie jako lenno królów czeskich w I poł. XVI w. przeszła w ręce Habsburgów.

  W trakcie kolejnych dziesięcioleci zamek został przebudowany w stylu renesansowym. W XVII i XVIII w. często zmieniał właścicieli. W 1811 r. spłonął.

  W 1840 r. ruinę nabył hrabia Abraham Guradze. Zamek – a właściwie to, co z niego wtedy zostało, był własnością rodziny Guradze aż do II wojny. W latach 20. hrabia Kurt Hubert Guradze przekazał go w użytkowanie młodzieży.

  Częściowa odbudowa zamku miała miejsce w latach 1957-1963. Wkrótce zamek w Toszku stał się siedzibą placówek kulturalnych. Obecnie mieści się tu centrum kultury Zamek w Toszku.

  Warto zwiedzić zamek z przewodnikiem. Bilet upoważnia także do zwiedzenia wieży i podziemi. Miejsce jest bardzo malownicze i czuć tutaj średniowieczny klimat.

  Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

 • Więcej informacji
  Adres: Zamkowa 10
  Toszek
  śląskie
  44-180
  Polska
  Ceny biletów: 10zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.