Strona głównaCiekawostkiPałac w Promnicach – tu odpoczywała elita

Pałac w Promnicach – tu odpoczywała elita

Pałac w Promnicach to leśna rezydencja ukryta pośród kobiórskich lasów. Nazwa rezydencji  pochodzi od rodu Promniztów, którzy jako pierwsi wznieśli na tych terenach pałac. Na przestrzeni lat do dworku w Promnicach zapraszane były wybitne postacie: król Prus Wilhelm I, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz księżna Daisy.

Rezydencja rodziny Promniztów

pałac w promnicach
Pałac w Promnicach. Fot. Hons084, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

W XVIII wieku Księstwem Pszczyńskim zarządzała rodzina Promnitzów. To własnie oni wznieśli na tych terenach pierwszy pałac w latach 1760-1766. Budowę zainicjował Jan Adam Promnitz, ostatni potomek gałęzi starośląskiej szlachty. Realizacją projektu zajął się  architekt rodziny – Jan Jahne z Żar. Przez kolejne lata Promnice należały do rodziny Anhaltów i Hochbergów. To właśnie ci ostatni zdecydowali się na zbudowanie w miejscu starego dworku nowego zameczku myśliwskiego.

Projekt udało się zrealizować w 1861 roku. W otoczeniu puszczy powstała budowla w stylu neogotyku angielskiego z widocznymi wpływami niemieckiej architektury. Zaledwie sześć lat później pałac w Promnicach strawił ogromnych rozmiarów pożar. Budowla była doszczętnie zniszczona i nie nadawała się do użytku. Na szczęście Hans Heinrich XI Hochberg był bardzo przezornym gospodarzem.

Pożar i odbudowa

pałac w promnicach
Pałac w Promnicach. Fot. Hons084, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Książę Pszczyński, Hans Heinrich XI Hochberg, wykazał się dużą przezornością i postanowił ubezpieczyć rezydencję w Towarzystwie Ubezpieczeń Ogniowych. Dzięki temu zabiegowi, po pożarze udało się odzyskać kwotę 3600 marek w złocie i przystąpić do odbudowy pałacu. Nowy zameczek myśliwski nawiązywał do starego projektu jednak wzbogacono go o zupełnie nowe elementy. Pojawiły się dodatkowe wykusze i wieżyczki. Zmiany objęły również wnętrze. Dodano duże, kręte schody, część pomieszczeń wytapetowano. Nowością było również wykorzystanie ogrzewania parowego do utrzymywanie w budynku odpowiedniej temperatury.

Odmieniony pałac w Promnicach stał się bardzo ważnym miejscem na mapie śląska. Bajkowe usytuowanie pośrodku dawnej Puszczy Pszczyńskiej nad samym brzegiem Jeziora Paprocańskiego sprawiło, że było to miejsce idealne do relaksu. Znakomici goście zajmowali się również polowaniami w okolicznych lasach, które były wielkimi wydarzeniami. Aby zwiększyć ich atrakcyjność do okolicznych lasów sprowadzono nawet żubry z Białowieży. Każdy chciał tu bywać jednak zaszczyt odwiedzenia zameczku myśliwskiego spotykał tylko nielicznych, wybitnych gości.

Pałac w Promnicach i jego znakomici goście

Pałac w Promnicach
Pałac w Promnicach. Fot. naturemen30, Shutterstock

Na przestrzeni lat do pałacu w Promnicach zapraszane były wybitne postacie: król Prus Wilhelm I, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz księżna Daisy. To właśnie ona szczególnie upodobała sobie to miejsce. Po śmierci Jana Henryka XI księżna Daisy dokonała wielu istotnych zmian we wnętrzach. Pałac w Promnicach zyskał nowe meble, ściany pomalowano na jaśniejsze kolory, pojawiła się również elektryczność i winda do transportu potraw. Rezydencje wzbogaciła się również o liczne trofea myśliwskie. Kolekcja zwiększyła się do 450 sztuk. Do 1938 r. pałac był własnością rodu Hochbergów, później został przekazany państwu. Dziś mieści się tu ekskluzywny hotel.

Pałac w Promnicach znajduje się około 9 kilometrów od Tychów.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE