• Profil

  Kopalnia Guido w Zabrzu to kilkaset metrów tuneli pod zabrzańskimi jezdniami i chodnikami. Tunele łączą różne kopalnie konurbacji górnośląskiej i są udostępnione do zwiedzania. Takiego wyrobiska nie ma nigdzie indziej na świecie, a dodatkowo wyposażenie kopalni nadal działa i można zaobserwować, jak maszyny pracują.

  Kopalnia Guido działa od 1855 roku i od razu możemy wyjaśnić, skąd wzięła się jej nazwa – zakład otworzył hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Rozpoczęło się wydobycie węgla: najpierw szybem Barbara, następnie Concordia.

  W kopalni można zwiedzać trzy różne poziomy: dwa podstawowe i jeden dla zaawansowanych. Te podstawowe są już dostępne dla dzieci od 6 roku życia. Pierwszy poziom znajduje się 170 m poniżej poziomu gruntu, a drugi 320 m wgłąb ziemi.

  By zwiedzić poziomy podstawowe, trzeba zarezerwować sobie od 2,5 do 3 godzin. Trasa ma 3,5 km długości. Należy się ciepło ubrać (jest tam ok 13-16 stopni ciepła przez cały rok) i wziąć wygodne buty. Na poziomie 170 m poznamy ciekawostki o pracy górników w XIX wieku. Zwiedzaniu towarzyszą multimedialne atrakcje.

  Z kolei na poziomie 320 metrów wszystko wygląda tak, jakby górnicy dopiero co opuścili kopalnię i poszli do domu. Duże przestrzenie pod ziemią są obecnie wykorzystywane jako sale koncertowe, restauracje, a nawet sale teatralne.

  Zwiedzanie zaczyna się od poziomu 170 m, gdzie przewodnik opowiada m.in. o kulcie św. Barbary. Prowadzi też do podziemnych stajni i do kaplicy św. Barbary. Z kolei na poziomie 320 m odbywają się pokazy pracy maszyn górniczych. Można się też przejechać elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna taka kolejka na świecie udostępniona dla turystów. Na jej końcu czekają dwa kombajny górnicze: chodnikowy i ścianowy. Każdy może zobaczyć, jak pracują.

  Czytaj więcej: Kopalnia Guido – ciekawa i tańsza niż Wieliczka

  Bilet normalny: 45 zł, ulgowy: 40 zł

 • Więcej informacji
  Adres: 3 Maja 93
  Zabrze
  śląskie
  41-800
  Polska
  Godziny otwarcia: wt, śr: 9-16:30; czw, sob, ndz: 9-18; pt: 9-19
  Telefon: 32 271 40 77
  Ceny biletów: 45zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.