• Profil

  W Stradowie w woj. świętokrzyskim znajduje się największe średniowieczne grodzisko w Polsce. To tu prawdopodobnie mieściła się stolica państwa Wiślan.

  To ciekawe miejsce znajduje się w połowie drogi między Chrobrzem a Skalbmierzem, w Stradowie w woj. Świętokrzyskim. To tutaj w VIII lub IX wieku powstał gród państwa Wiślan.

  Był to największy gród Wiślan. Co więcej dzisiejsze grodzisko pozostaje największym w Polsce ogółem. Wiślanie na tych terenach mieszkali do X lub XI wieku. Posadowili swoją osadę na wzgórzu i usypali wał w kształcie podkowy. Otoczyli gród zagłębieniem (w rodzaju suchej fosy). Różnica wysokości była dość spora, wał miał 18 m wysokości. Całość zajmowała około 25 hektarów razem z podgrodziami.

  Znaleziono tam pozostałości wielu średniowiecznych chat i zachowanych elementów ich wyposażenia, takich jak piece i paleniska.

  Ponieważ ślady wskazywały na zamieszkiwanie w tym miejscu kilkuset osób, szacuje się że było to nie tylko jedno z powierzchniowo największych grodzisk, ale również jeden z najważniejszych ośrodków administracyjnych.

  Czytaj więcej: Największe grodzisko w Polsce – tu była siedziba państwa Wiślan

 • Więcej informacji
  Adres: Stradów
  Stradów
  świętokrzyskie
  28-506
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.