• Profil

  Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki to miejsce, gdzie zobaczymy jak kilka tysięcy lat temu wydobywano krzemień na narzędzia w prowizorycznych kopalniach. Poznamy ciekawą historię wydobycia unikatowego krzemienia pasiastego. Trasa turystyczna liczy ok. 1,5 km długości.
  Na początek po zakupie biletów w kasie i w czasie oczekiwania na przewodnika warto obejrzeć ekspozycje w pawilonie. Następnie trasa prowadzi na zewnątrz, częściowo lasem i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat.

  Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią. Znajduje się 11 metrów wgłąb. Schodząc w dół trzeba zaopatrzyć się w ciepłe okrycia bo panuje tam chłód, ok. 9 st. C. Warto zabrać też latarkę. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje od godziny do dwóch, w zależności od tempa, które nadaje przewodnik.

  Trasa ta niestety nie nadaje się dla osób niepełnosprawnych, bardzo otyłych lub z klaustrofobią. Pokonują ją jednak małe dzieci. Zejście na dół prowadzi po dość ciasnych schodach. Muzeum nie zapewnia niestety usług przewodnika w języku angielskim.

  Nieoficjalnie wiadomo, że muzeum czeka remont generalny i będzie zamknięte przez około rok. Ponowne otwarcie planowane jest na 2020 r.

  Fot. Dominika Zarzycka, Shutterstock

 • Więcej informacji
  Adres: Sudół 135 a, Ostrowiec Świętokrzyski
  Sudół
  świętokrzyskie
  Polska
  Godziny otwarcia: XI-III:8-16; IV i X:9-17; V-IX:9-19
  Telefon: 669-970-499
  Ceny biletów: 18zł
 • Zdjęcia
 • Wideo

  https://www.youtube.com/user/Krzemionki

 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.