We Włoszakowicach znajdziemy niesamowicie ciekawy pałac związany z masonami, kryjący wiele tajemnic. Odwiedzając Wielkopolskę warto zapuścić się w te mniej znane rejony, by odkryć tę mroczną rezydencję. Jaką historię kryje pałac we Włoszakowicach?

Najpierw zamek, a potem dwór

To niezwykły budynek, bo zbudowany na planie trójkąta. Czy mieli z tym coś wspólnego masoni? Otóż tak…

Włoszakowice leżą w powiecie leszczyńskim około 20 km na północny zachód od Leszna. Cała miejscowość stanowiła od XV w. posiadłość rycerskiego rodu Borków Gryżyńskich. Najpierw stał tu zamek wzmiankowany w II poł. XV w., kiedy to kupili go Opalińscy herbu Łodzia i utrzymywali do schyłku XVII w. Tamtejszy dwór już nie istnieje. Dobra przechodziły w ręce różnych rodów magnackich: od Opalińskich przez małżeństwo z Czarnkowskimi aż po oddanie w posagu Stanisławowi Leszczyńskiemu, późniejszemu królowi Polski.

Pałac we Włoszakowicach – trójkątna posiadłość na wyspie

Gdy posiadłość przeszła pod władanie administracji saskiej, w 1738 r. wykupił ją Aleksander Józef Sułkowski herbu Sulima, książę rzymski. Choć wiemy, że wielkie loże wolnomularskie powstawały w Europie, to nie do końca chce nam się wierzyć, że także w Polsce. Tymczasem pałac we Włoszakowicach także był siedzibą masonów. Jednym z nich był właśnie książę Aleksander Józef Sułkowski, który postawił pałac myśliwski.

Pałac we Włoszakowicach zbudowano na planie trójkąta
Pałac we Włoszakowicach zbudowano na planie trójkąta. Fot. Shutterstock

Dwór, który powstawał w latach 1749-1752 jest bardzo silnie nacechowany symboliką masońską. Nie dość, że jest trójkątny, co symbolizuje m.in. trzy stopnie duchowego rozwoju człowieka, to w dodatku posadowiono go na pięciokątnej wyspie. Wyspa jest sztuczna i otoczona fosami. Nawiązuje to zaś do symboliki magicznego pentagramu. Najciekawsza jest centralna dwukondygnacyjna sala w kształcie trójkąta, a także zespół otaczających ją pomieszczeń, w których łatwo się zgubić.

Można się dziś przekonać, jak pałac wygląda w środku. Codziennie korzystają z niego urzędnicy i petenci, którzy podziwiają bogato zdobione dekoracje w trójkątnej sali wejściowej. Budynek stał się bowiem siedzibą Urzędu Gminy Włoszakowice. Pałac otoczony jest parkiem. Rośnie w nim najstarszy w Wielkopolsce platan, którego wiek szacuje się na ponad 500 lat.

Czytaj więcej: Pałace w Wielkopolsce – rezydencje magnackie, masońskie i prezydenckie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj