• Profil

  Borne Sulinowo to miasto-widmo. Po II wojnie światowej, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, powstały tu radzieckie garnizony. Bornego Sulinowa nie zobaczycie na powojennych mapach. Tereny te były dokładnie strzeżone przez rosyjskie wojsko.

  W 1936 roku tereny te wykupił rząd III Rzeszy i wysiedlił dotychczasowych mieszkańców. Stworzono tu nowe miasteczko o nazwie Gross Born, obok którego powstał poligon. Oficjalne otwarcie miało miejsce 18 sierpnia 1938 roku. Na uroczystość prrzyjechał z Berlina Adolf Hitler. Miasto stało się bazą stacjonowania czołgów, terenem ćwiczeń wojskowych oraz miejscem gdzie stworzono plan ataku na Polskę. Podczas wojny w pobliżu Gross Born w miejscowości Westfalenhof, dziś znanym jako Kłomino, znajdował się obóz dla jeńców z Francji oraz Polski.

  Po II wojnie światowej, kiedy wojsko rosyjskie wkroczyło na teren Polski, miasto przestało istnieć na mapach. Miejscowość nie wchodziło w skład polskiej administracji. Oficjalnie był to teren leśny gdzie znajdowała się strefa zamknięta, do której wstęp mieli tylko wybrani. Do miasta ciężko było dojechać, bo nie prowadziły tu żadne drogi, a cały teren owiany był tajemnicą.

  Nieoficjalnie Gross Born zmienił nazwę na Borne Sulinowo, w którym zamieszkiwało 50 tys osób. Byli to stacjonujący tu przez prawie 50 lat żołnierze Armii Czerwonej wraz ze swoimi rodzinami. Oprócz domów mieszkalnych znajdowała się tu również szkoła, szpital, kino, teatr, sala koncertowa, dyskoteka i sklepy. Borne Sulinowo miało nawet lokalną telewizję, która transmitowała m.in. programy z Moskwy. Do miasta należało także ponad 18 tys. hektarów poligonu wojskowego.

  Borne Sulinowo zostało opuszczone przez wojsko rosyjskie 12 października 1992 roku. Z dnia na dzień, miejscowość stała się dostępna dla wszystkich. Polskie wojsko przekazało te tereny władzom cywilnym w kwietniu 1993 roku, a oficjalne nadanie praw miejskich nastąpiło w październiku tego samego roku. Do istniejących tu bloków mieszkalnych zaczęli wprowadzać się Polacy. Powojskowe zabudowania zaczęły spełniać funkcje administracyjne. W mieście zobaczyć można wiele opuszczonych budynków, które pełniły role magazynów, wartowni i miejsc zamieszkania stacjonujących tu żołnierzy. Borne Sulinowo swoim wyglądem do dziś przypomina radziecką bazę wojskową, która budzi lęk i niepokój.

  Dla odwiedzających przygotowano liczącą 13,5 km ścieżkę turystyczno-spacerową. Umieszczono na niej 21 obiektów wraz z tablicami zawierającymi historyczne zdjęcia i opisy. Dzięki temu możemy nie tylko poznać dawne przeznaczenie budynków ale także porównać je z tymi, które stoją tu obecnie. Jakie obiekty czekają na nas po drodze? Między innymi siedziba dowództwa garnizonu, kantyna oficerska, dawny szpital wojskowy oraz osiedle mieszkalne.

  Więcej: Borne Sulinowo – opuszczone miasto w Polsce

   

 • Więcej informacji
  Adres: Borne Sulinowo
  Borne Sulinowo
  zachodniopomorskie
  78-449
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.