• Profil

  Fort Ujście wraz z latarnią morską stanowi kompleks zwany Twierdzą Kołobrzeg. To obowiązkowe do zaliczenia miejsca, największe z jakich słynie Kołobrzeg atrakcje. Miasto Twierdza powstało w XVII w. i pełniło znaczącą rolę militarną, a zostało reaktywowane podczas II wojny światowej.

  Kupcy rozwinęli miasto gospodarczo, a w XVII w. branderburczycy zamienili je w pierwszą twierdzę. Miasto-warownia przetrwało 200 lat. Twierdza przeszła wiele, żeby wspomnieć tylko o wojnie siedmioletniej (pierwsze oblężenie w 1758 r. przez wojska rosyjskie) i bitwę o Kołobrzeg w 1807 roku, w czasie kampanii napoleońskiej. Podczas tej drugiej miasto zostało zniszczone, ale siły nieprzyjaciela go nie zdobyły: międzyczasie podpisano pokój w Tylży między Prusami, Francją i Rosją.

  Nad ranem 4 marca 1945 r. rozpoczęła się bitwa o Kołobrzeg i trwała dwa tygodnie. Oblegano wtedy już nową twierdzę. Oddziały niemieckie zostały w końcu ewakuowane, a po zwycięskiej bitwie, 18 marca, na ruinach Fortu Ujście odbyła się msza. Z kolei na falochronie miały miejsce symboliczne Zaślubiny Polski z morzem. Te wydarzenia upamiętnia film Jarzębina czerwona z 1969 r.

 • Więcej informacji
  Adres: Morska 10
  Kołobrzeg
  zachodniopomorskie
  87-100
  Polska
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.