Strona głównaTop 107 polskich atrakcji, które mamy lepsze niż inne państwa

7 polskich atrakcji, które mamy lepsze niż inne państwa

Polska nie ma się czego wstydzić przyjmując zagranicznych turystów. Wiele rzeczy u nas jest światowej klasy. Nie powinniśmy mieć kompleksów prezentując polskie zabytki czy przyrodę. Oto 7 polskich atrakcji, które mamy lepsze niż inne państwa.

Zamki

Zamek Bolczów
Zamek Bolczów. Fot. Shutterstock

Wszystkie bez wyjątku są piękne. Polskie zamki nigdy nam się nie znudzą. Wśród nich jest zamek w Malborku – największy na świecie. Gdybyśmy mieli wybrać ulubione, musielibyśmy wymienić ich ze 30.

Zamki na Dolnym Śląsku to piękne różnorodne twierdze, zamki krzyżackie to kolosalne warownie, a te najpiękniej położone leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i tworzą Szlak Orlich Gniazd. Jest z czego wybierać.

Różnorodność krajobrazu

Toskania? Nie, to rezerwat Biała Woda w Pieninach
Toskania? Nie, to rezerwat Biała Woda w Pieninach. Fot. Shutterstock

Byliście w Grecji albo Chorwacji? Skaliste wybrzeża i same suchorośla. O różnorodności flory nie za bardzo można tam rozmawiać. Z całym szacunkiem do tych państw, polska przyroda jest po prostu zdumiewająca. Mamy góry i morze, piękne kotliny i skaliste wyżyny, jeziora, pustynię, rwące rzeki i bezkresne pola. Mamy wszystko i bijemy inne państwa na głowę. Że wspomnimy jedynie takie kraje jak Arabia Saudyjska (prawie same pustynie) czy Malediwy (płaskie wyspy i brak urozmaiconego krajobrazu).

Kopalnie

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Fot. Shutterstock

Najstarsza kopalnia ropy na świecie, największa kopalnia soli na świecie, najdłużej nieprzerwanie działający zakład w Europie, największa dziura w ziemi w Europie. Wymieniliśmy tylko cztery polskie kopalnie: w Bóbrce, Wieliczce, Bochni i Bełchatowie a już wywiera to wielkie wrażenie, prawda? Kopalnie mamy nieprzeciętne.

Warto jechać do kopalni złota w Złotym Stoku i zobaczyć podwodny wodospad, a także do kopalni węgla Guido, gdzie prowadzi jedna z najciekawszych podziemnych tras turystycznych. Jest także kopalnia srebra w Tarnowskich Górach.

Czytaj więcej:

Bazyliki

Bazylika w Krzeszowie
Bazylika w Krzeszowie. Fot. Shutterstock

Polska to kraj bazylik i sanktuariów. Mamy ich około 600, a co roku nasz kraj odwiedzają miliony pielgrzymów. Sama Jasna Góra jest bardziej oblegana niż niektóre europejskie miasta.

Kodeń, Święta Lipka, Wambierzyce kontrowersyjny Licheń, czy lubiana Kalwaria Zebrzydowska. Wiele jest sanktuariów, do których ciągną tłumy.

Czytaj więcej: Największe sanktuaria w Polsce – znane na całym świecie

Skalne labirynty

Błędne Skały
Błędne Skały. Fot. Shutterstock

Zacznijmy od Błędnych Skał z wąskimi przejściami – w niektórych szczelinach ledwo zmieści się mysz. To jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. W woj. świętokrzyskim są Skałki Piekło koło Niekłania, które układają się niczym kanion. Mamy także najkrótszą trasę turystyczną w Polsce – Groty Mechowskie, które są bardzo malownicze. No i jest Jura Krakowsko-Częstochowska idealna do wspinaczki.

Czytaj więcej:

Wsie

Wieś Kluki płot i polska chata
Tak przepiękne krajobrazy trudno czymkolwiek przebić. Wieś Kluki. Fot. Shutterstock

Polskie wsie są najpiękniejsze na świecie. W wielu z nich znajdują się skanseny dawnej zabudowy. Mamy choćby piękny skansen w Tokarni czy też w Klukach albo Swołowo – wieś w kratę. W Zalipiu są zaś malowane domy. Cała Polska od nadmorskiej wsi Mechelinki po Chochołów w Tatrach jest pełna uroczych miejscowości.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze polskie wsie – oszałamiające zakątki (Top 8)

Plaże

piaszczysta plaża Bałtyk mielno
Szerokie i piękne – piaszczyste plaże Bałtyku warto zwiedzać jesienią. Fot. Shutterstock

Tak, tak, właśnie plaże. W odróżnieniu od kamienistych i żwirowych oraz skalistych tarasowych plaż w basenie Morza Śródziemnego i na wielu greckich wyspach, Polska ma piękne, szerokie i piaszczyste plaże. Okej, latem roi się na nich od parawanów, sprzedawców kukurydzy, a Bałtyk jest szaro-bury i ma brudną wodę. Ale same plaże mamy piękne, musicie przyznać sami.

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE