100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe wydarzenie. A Wy jak zamierzacie uczcić jedyny taki dzień w historii? Do wyboru są nie tylko parady, koncerty, pikniki oraz biegi niepodległości. Poznajcie naszych 11 propozycji gdzie najlepiej świętować 100-lecie niepodległości.
Warszawa
11 listopada najhuczniej świętować będziemy w stolicy naszego kraju. W Warszawie będziecie mieli okazję podziwiania parady historycznej, odśpiewania hymnu państwowego czy uczestniczenia w nadaniu Orderów Orła Białego. Ale to nie wszystko. Jeśli chcecie posłuchać muzyki, wybierzcie się na Koncert dla Niepodległej oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Lubicie spędzać czas aktywnie? Każdy znajdzie coś dla siebie: od biegów na 2 kilometry po 100 kilometrów dla prawdziwych twardzieli. Ważne są chęci i to aby wyjść tego dnia z domu.
Jakie imprezy sportowe przygotowano w Warszawie?
• 10.11 Supermaraton Stulecia – 100 km
• 10.11 City Trail z Nationale-Nederlanden – 5 km biegu przełajowego
• 11.11 Ogólnopolski Narodowy Cykl Biegów na Orientację Pamięci Żołnierzy Powstania Warszawskiego – 2 lub 5 km
• 11.11 100 pompek dla Niepodległej – Rekord Polski
• 11.11 30. Bieg Niepodległości – 10 km
Zamość
Mieszkańcy Zamościa mają zamiar hucznie świętować odzyskanie niepodległości przez Polskę. Dlaczego warto wybrać się właśnie tutaj? Przede wszystkim będzie bardziej kameralnie niż w innych miastach Polski. Nie oznacza to jednak mniejszej liczby atrakcji. Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz marszu niepodległości. Na odwiedzających czeka także defilada żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich.
Dla dzieci przygotowano moc wydarzeń: na te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym czekają zajęcia edukacyjne: Kto Ty Jesteś? Polak Mały. Najmłodsi Polacy wraz ze swoimi rodzicami będą mogli także wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.
Kraków
Choć wielu osobom wydaje się, że tylko w Warszawie przygotowano ciekawe wydarzenia dla Polaków, to zdecydowanie jest to nieprawda. Praktycznie każda większa miejscowość ma do zaoferowania coś ciekawego. Warto odwiedzić z tej okazji także Kraków. To właśnie tutaj od początku roku z okazji rocznicy odbywają się wystawy, konferencje naukowe i koncerty.
Co dla krakowiaków i turystów przygotowano 11 listopada?
• 2-15.11 Wystawa Pamięć czynu niepodległościowego w ekslibrisie – przedstawiająca wydarzenia, postaci i symbole związane z walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
• 11.11 Lekcja śpiewania Radosna niepodległości – dla uczestników przygotowano 8 tys. sztuk bezpłatnych śpiewników. Zabrzmią tu zarówno patriotyczne pieśni, które śpiewali nasi dziadkowie, jak i nowe, które wszyscy znamy.
• 11.11 Tatra – Kaczmarczyk vs Penderecki – Koncert z udziałem światowej sławy muzyków oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Tatra to sześcioczęściowa suita, której źródłem i inspiracją były Albumy tatrzańskie Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego muzyka i dyplomaty. Odegrał on jedną z kluczowych ról w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
• 11.11 Koncert Pieśni oręża polskiego – od Bogurodzicy po Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu Męskiego Kwartetu Wokalnego Triplum.
Darłowo
100 rocznica odzyskania niepodległości to święto narodowe, które łączy cały kraj od morza aż po Tatry. Co byście powiedzieli aby wybrać się z tej okazji do Darłowa? Celebrowanie tego wyjątkowego dnia rozpoczęło się już 6 listopada na Rynku Miejskim w Darłowie Polonezem dla Niepodległej – niezwykłym tańcem na 100 par na stulecie odzyskania wolności.
Także w pozostałe dni nie zabraknie atrakcji:
- W piątek 9 listopada wspólnie z całą Polską nastąpi uroczyste odśpiewanie hymnu Polski.
- Sobota upłynie mieszkańcom bardzo sportowo. Odbędą się tu biegi szkolne, młodzieżowe i bieg główny po których uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz będą wspólnie biesiadować.
- W niedzielę 11 listopada natomiast odbędzie się uroczysta msza, wspólny przemarsz oraz manifestacja patriotyczna.
Przysiek k. Torunia
11 listopada to także okazja aby kultywować dawne zwyczaje. Od kilku już lat Kujawy i Pomorze starają się przywrócić tradycję jedzenia gęsiny. Akcja Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina to okazja do poznania tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło ten region oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.
Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który od kilku lat organizowany jest od kilku lat w Przysieku koło Torunia, to okazja aby rozsmakować się w tym oryginalnym przysmaku. Podczas tego ciekawego wydarzenia organizowane są także pokazy kulinarne, koncerty oraz tradycyjny już kiermasz produktów z gęsiny oraz innych regionalnych smakołyków. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 10-11 listopada.
Wrocław
Wrocławskie świętowanie 11 listopada zapowiadają się radośnie, koncertowo i multimedialnie. Wybieracie się tego dnia właśnie do Wrocławia? Już 9 listopada o godzinie 19 w Hali Stulecia przygotowano spektakl multimedialny Imiona Wolności, poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To nowoczesne widowisko multimedialne z udziałem wybitnych polskich aktorów.
Wrocławską tradycją stały się także koncerty gwiazd polskiego rocka. W tym roku festiwal Wrock for Freedom – Dzień Niepodległości potrwa aż dwa dni. 10 i 11 listopada we wrocławskiej Hali Stulecia zagrają m.in. Dżem, IRA, Happysad oraz Kombii.
Niezapomnianym wydarzeniem 11 listopada będzie Radosna Parada Niepodległości, w której udział wezmą niepowtarzalne grupy rekonstrukcyjne. Na uczestników czekają zachwycające pokazy żonglerki chorągwiami, występ mażoretek, koncert orkiestry oraz parada zabytkowych pojazdów.
Bolszewo
W obchody odzyskania przez Polskę niepodległości włączają się również grupy etnograficzne, które świadome swojej odrębności czują wspólnotę z pozostałą częścią Narodu. Tak będzie na Kaszubach, m.in. w miejscowości Bolszewo obok Wejherowa. W sobotę, 10 listopada, przez miasto przemaszeruje barwny marsz niepodległości zakończony koncertem Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo. W trakcie imprezy na gmachu biblioteki odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. W dzień odzyskania niepodległości mieszkańcy spotkają się na uroczystej mszy w parafialnym kościele. Po nabożeństwie udadzą się na były cmentarz ewangelicki, gdzie nastąpi posadzenie 16 dębów, symbolizujących 16 sołectw gminy Wejherowo.
Pelplin
Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja aby rozejrzeć się wokół i dowiedzieć co dzieje się w naszej okolicy. Nie trzeba jechać do Warszawy i innych dużych miast,by uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach. Przykładem jest Pelplin w województwie pomorskim. Oprócz mszy, złożenia kwiatów na grobie pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego i oficjalnych wystąpień, na mieszkańców czekają bardzo wymyślne atrakcje.
O godz. 18 na placu przed Collegium Marianum odbędzie się pokaz laserowy. O 19 w hali sportowej rozpocznie się prapremiera musicalu Przebudzenie: Polska! Nie zginie póki my żyjemy w wykonaniu zespołu Na cały Głos.
Leżajsk
Leżący w dolinie Sanu Leżajsk, także przygotował wydarzenia dla upamiętnienia tej ważnej dla Polski daty w kalendarzu. Od czego powinniście zacząć? W sobotę o godzinie 16 w kościele farnym w Leżajsku wybierzcie się na koncert patriotyczny. Także tego dnia przygotowano nietuzinkowe wydarzenie sportowe. To właśnie tu odbędzie się Leżajski Nocny Bieg Niepodległości. Pokonanie 5 km to doskonała szansa aby oddać cześć tym wszystkim, którzy polegli za naszą niepodległość. Biegacze będą trzymać lampiony i pochodnie, co dodatkowo nada temu wydarzeniu wspaniałego klimatu.
11 listopada to czas na bardziej oficjalne uroczystości. Mieszkańcy uczestniczyć mogą w mszy, odśpiewać hymn Polski oraz obejrzeć defiladę. Po tych wydarzeniach w Leżajsku będzie można wspólnie zjeść grochówkę przy pieśniach patriotycznych i obejrzeć bogaty program artystyczny .
Bydgoszcz
Będąc w Bydgoszczy 11 listopada załapiecie się na różnorodne wydarzenia. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 11, mszą odprawioną w katedrze. Bydgoszcz włączy się również w akcję wspólnego odśpiewania hymnu. Po mszy nastąpi przemarsz uczestników na plac Wolności, gdzie pod Pomnikiem Wolności, w uroczystej asyście wojska, zostaną złożone wieńce.
Również o godz. 11 na Wyspie Młyńskiej rozpocznie się piknik rodzinny obywatelskich obchodów dnia niepodległości. Jakie atrakcje powinny Was zainteresować?
- Rekonstrukcje historyczne m.in. przemarsze ułanów w inscenizacji Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera
- Pokaz mody okresu 20-lecia międzywojennego
- Wystawa samochodów II Rzeczypospolitej
- O godzinie 13:30 przewidziane jest wspólne śpiewanie pieśni historycznych wraz z 200-osobowym chórem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy
- Podczas festynu czynne będą stoiska gastronomiczne i handlowe, w których będzie można kupić pamiątkowe pocztówki, monety czy śpiewniki.
Poznań
Stolica Wielkopolski to miejsce, którego nie może zabraknąć podczas obchodów 100-lecia niepodległości. Dla mieszkańców i odwiedzających przygotowano z tej okazji wiele atrakcji. Wśród nich multimedialna opowieść o wielkopolskiej drodze do niepodległości, specjalne wydanie Kuriera Powstańczego, apel pamięci, niepodległościowy piknik historyczno-patriotyczny oraz koncerty i wystawy. Najwytrwalsi mogą wziąć udział w jednym z największych w Polsce Biegu Niepodległości, w którym weźmie udział 25 tys. osób.
Jednak gdy 11 listopada cały kraj świętuje rocznicę odzyskania niepodległości, poznaniacy hucznie świętują tego dnia także dzień świętego Marcina. Jest to największe wydarzenie w mieście, podczas którego mieszkańcy i turyści tłumnie odwiedzają ulicę św. Marcina gdzie odbywają się warsztaty i koncerty. Jednak nie to przyciąga najwięcej osób, a kiermasz rogala. Możemy na nim posmakować tradycyjnych rogali świętomarcińskich. 11 listopada w Poznaniu sprzedaje się aż 250 ton tych wybornych słodkości!