Wrocławski Rynek jest pięknym miejscem, a dodatkowo kryje sporo atrakcji? Czy wiesz, że możesz usłyszeć tutaj hejnał, znaleźć dziesiątki krasnali, a płyta placu znajdowała się kiedyś całe piętro niżej? Oto największe ciekawostki o Rynku we Wrocławiu, których wcześniej nie znałeś.

1Kiedyś Rynek był całe piętro niżej

Rynek we Wrocławiu. Fot. Fotolia

Wyobraźcie sobie, że wszystkie kamienice na wrocławskim Rynku są tak naprawdę o piętro wyższe, niż się wydaje. Brakujące piętro po prostu znajduje się… pod ziemią. Jak to się stało?

Rynek to po prostu targ, miejsce gdzie w średniowieczu handlowało się żywnością, skórami, wyrobami kowalskimi, solą czy suknem. Rynek nie był wybrukowany. Towar transportowały konie, a te zanieczyszczały plac; lądowały na nim także odpadki ze straganów. By buty nie grzęzły mieszczanom w gnoju, kładziono na błocie deski, a te z kolei po jakimś czasie znowu przykrywane były szlamem. Może ciężko w to uwierzyć, ale takie warstwy brudu przez wieki podniosły płytę Rynku o całe piętro.

Niedowiarkowie mogą się o tym przekonać na własne oczy. W wielu kamienicach widać bardzo wyraźnie, że piwnice kawiarni i restauracji to tak naprawdę byłe partery, a dziś wchodzi się przez pierwsze piętro. Stare drzwi z dawnego parteru na Rynek dziś znajdują się w tych kamienicach pod ziemią. W niektórych budynkach dalej można je znaleźć: oczywiście zamurowane (polecamy przekonać się o tym zwłaszcza w kamienicach na zachodniej pierzei Rynku).

Poprzedni
Poprzedni artykułRynek w Krakowie – pójdź na wirtualny spacer
Następny artykułKtóry region Polski wybrać na wakacje? 7 niecodziennych propozycji
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here