„Modne” stało się jakiś czas temu narzekanie Polaków na swój kraj. Narzekamy na wszystko: na to że jest za zimno, albo za gorąco. Na ceny masła, na polityków, tłok nad Bałtykiem, korki i zarobki. Jednak ma się to nijak z odczuciami obcokrajowców, którzy najczęściej wyjeżdżają z Polski absolutnie zakochani w naszej ojczyźnie.

Wchodzi jednak nowy, pozytywny trend. Badania* pokazują, że coraz więcej Polaków czuje się szczęśliwych w swoim kraju. Najwidoczniej malkontenctwo uważane za naszą narodową cechę odchodzi do lamusa i ma się nijak do realnych przesłanek. My też idziemy z duchem czasu i pokazujemy pozytywy, zamiast narzekać. Nieprzekonani, że Polska jest super? Zobaczcie sami!

1. Najlepsze państwa do życia – gdzie Polska?

Tatry, fot. Shutterstock

Które państwo jest najlepsze do życia? Jeśli w głowie pojawiają nam się od razu Kanada, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone – myślimy podobnie jak badacze instytutu Y&R Bav Consulting (autor renomowanego raportu Best Countries**). W rankingu wzięto pod uwagę m.in. jakość życia, atrakcyjność turystyczną, otwarcie na biznes czy też wpływ na arenę międzynarodową. M.in. dzięki temu, że Polska ma silną pozycję na polu tradycji, znalazła się w rankingu na 31. miejscu na 80 badanych krajów.

Pomyślicie może – to słabo! Niemożliwe jest jednak ocenienie, który kraj jest najfajniejszy na świecie. Badania naukowe zawsze mają inną metodologię i zawsze inne, możliwie mierzalne kryteria. To subiektywne odczucie szczęścia jest ostatecznym wyznacznikiem tego, czy ludzie dobrze się czują w jakimś kraju. Jak jest więc z Polską?

2. Natura – nasze bogactwo

Pieniny, Sokolica, fot. Shutterstock

Polacy mogą być dumni z różnorodności przyrody. Znajdziemy u nas i góry (każde pasmo ma inną charakterystykę), i morze, i jeziora (nie tylko na Mazurach). Są tu i wulkany (np. Ostrzyca Proboszowicka), i pustynia (Błędowska, oczywiście), geoparki, parki krajobrazowe i narodowe, mnóstwo rezerwatów, wodospadów, jaskiń, rzek, kotlin… Polska to naprawdę różnorodny i zielony kraj.

Piękno polskiej przyrody na nas nie robi aż takiego wrażenia, ale zdumiewa zagranicznych turystów. Wielkie, ograniczone tylko niebem pola rzepaku, bezkresne łąki, chatki w górach – to dla nas codzienność i normalność, a fascynujemy się egzotyką. I zapominamy, że inne państwa mają często o wiele bardziej monotonną rzeźbę terenu i krajobraz.

Np. Australia, Kazachstan, Mongolia, czy Arabia Saudyjska to w dużej mierze pustynie, stepy i wypłaszczenia. Hiszpania, Chorwacja czy Grecja mają naprawdę ubogą florę w porównaniu z Polską – klimat jest tam suchy, a gęsta roślinność liściasta to rzadkość. Raczej nie wybierzemy się tam na grzyby, trudniej jest tam wypocząć na łące czy pochodzić po lesie w górach. Wyspy Kanaryjskie na dużym obszarze mają iście księżycowy charakter. Cudze chwalicie…

3. Historia i tradycja

Zamek w Mosznej, fot. Shutterstock

Każde państwo ma jakąś historię, a Polska naprawdę bogatą i ponadtysiącletnią. Na przykład Stany Zjednoczone nie mają średniowiecznych zabytków, a my je mamy. Poprzez kształtowanie się naszych dziejów przez wieki, wyewoluowała też piękna tradycja i kuchnia. Mamy unikalne zwyczaje, które Polska wręcz wytyczała – a nie tylko była ich naśladowcą. Narodowych polskich potraw chyba nikt nie jest w stanie zliczyć.

No dobrze, ale co z tego mamy i dlaczego dzięki temu ma się nam żyć lepiej? Mamy historyczne i tradycyjne wartości, do których łatwiej nam się odwoływać. To pole do budowania narodu złożonego z naprawdę fajnych ludzi, zjednoczonych, świadomych i mających coś wspólnego ze sobą.

4. Polska bije rekordy: miejsca, zabytki, atrakcje

Wieliczka, fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Wiecie, że w Polsce znajduje się największy średniowieczny ceglany zamek na świecie? Stoi w Malborku. Mamy najstarszy wciąż czynny zakład na świecie (kopalnia w Bochni). Molo sopockie jest najdłuższe nad Bałtykiem, a Pustynia Błędowska to unikat w skali europejskiej.

Pierwsi wydobywaliśmy ropę (kopalnia w Bóbrce). Wieliczka to najczęściej odwiedzana kopalnia na świecie. Afrykarium we Wrocławiu to jedne z największych ogółem i jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie i florze Czarnego Lądu. Mówi się też, że mamy najlepszych kibiców na świecie – i choć to niemożliwe do zmierzenia, miło mieć taką opinię. Moglibyśmy tak wymieniać dalej.

5. Polska rozwija się najszybciej

Warszawskie wieżowce, fot. Shutterstock

Polska jest najszybciej rozwijającym się gospodarczo krajem w Europie. Młodzi Polacy mają też coraz lepszy stosunek do zakładania własnych firm i są coraz większymi specjalistami. Zostawiając na boku politykę, ekonomię i statystykę – możemy (nie patrząc na cyferki w tabelkach) gołym okiem zaobserwować coraz więcej inwestycji w naszych miastach. Gdzieniegdzie przez ostatnie 10 lat zmieniło się więcej, niż przez wcześniejsze 30.

Zmierzamy do tego, że obraz Polski jako zacofanego kraju ma się nijak do rzeczywistości. Gdy wrócimy z dłuższej zagranicznej wycieczki, uda nam się to docenić bardziej. Tymczasem stereotypowe myślenie o Polsce jako zaścianku Europy jest nadal obecne. Niezadbane rozlatujące się PRL-owskie osiedla, biedne wsie i brak perspektyw – owszem, to dalej bywa widoczne, ale nie jest to prawdziwy obraz Polski XXI wieku.

6. Polska jest bezpieczna

Para nad Bałtykiem. Fot. Shutterstock

To oczywiste, że czujemy się bezpieczni we własnym kraju. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że patrząc globalnie także jesteśmy tak oceniani. I nie chodzi tylko o to, że w Polsce prawdopodobieństwo ugryzienia przez jadowite zwierzęta jest dużo niższe niż w Australii, choć to oczywiście też cenne 🙂

Polska jest bezpieczna sejsmicznie. Nie zdarzają się u nas trzęsienia ziemi. Wielkie huragany i orkany występują rzadko. Polskę na szczęście omijają wielkie światowe katastrofy naturalne, śmiercionośne upały, susze, co zawdzięcza swojemu położeniu geograficznemu.

Nasz kraj jest też względnie bezpieczny według notowań Globalnego Indeksu Pokoju*** – jesteśmy mniej więcej w połowie stawki. Np. prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych ocenia się u nas jako bliskie zeru.

* Szczęście Polaków mierzyła m.in. Diagnoza Społeczna, raporty z lat 2000-2015, (dostępne na diagnoza.com).

** Raport „Best Countries” 2017, US News&World Report, Y&R Bav Consulting we współpracy z Uniwersytetem Wharton w Pensylwanii

*** Globalny Indeks Pokoju 2017, australijski Instytut Ekonomii i Pokoju.