„Modne” stało się jakiś czas temu narzekanie Polaków na swój kraj. Narzekamy na wszystko: na to że jest za zimno, albo za gorąco. Na ceny masła, na polityków, tłok nad Bałtykiem, korki i zarobki. Jednak ma się to nijak z odczuciami obcokrajowców, którzy najczęściej wyjeżdżają z Polski absolutnie zakochani w naszej ojczyźnie.

Wchodzi jednak nowy, pozytywny trend. Badania* pokazują, że coraz więcej Polaków czuje się szczęśliwych w swoim kraju. Najwidoczniej malkontenctwo uważane za naszą narodową cechę odchodzi do lamusa i ma się nijak do realnych przesłanek. My też idziemy z duchem czasu i pokazujemy pozytywy, zamiast narzekać. Nieprzekonani, że Polska jest super? Zobaczcie sami!

1Najlepsze państwa do życia – gdzie Polska?

Tatry, fot. Shutterstock

Które państwo jest najlepsze do życia? Jeśli w głowie pojawiają nam się od razu Kanada, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone – myślimy podobnie jak badacze instytutu Y&R Bav Consulting (autor renomowanego raportu Best Countries**). W rankingu wzięto pod uwagę m.in. jakość życia, atrakcyjność turystyczną, otwarcie na biznes czy też wpływ na arenę międzynarodową. M.in. dzięki temu, że Polska ma silną pozycję na polu tradycji, znalazła się w rankingu na 31. miejscu na 80 badanych krajów.

Pomyślicie może – to słabo! Niemożliwe jest jednak ocenienie, który kraj jest najfajniejszy na świecie. Badania naukowe zawsze mają inną metodologię i zawsze inne, możliwie mierzalne kryteria. To subiektywne odczucie szczęścia jest ostatecznym wyznacznikiem tego, czy ludzie dobrze się czują w jakimś kraju. Jak jest więc z Polską?

Poprzedni