Strona głównaTop 105 szlaków turystycznych, które będziesz chciał pokonać

5 szlaków turystycznych, które będziesz chciał pokonać

Są zupełnie różne, każdy spodoba się komuś innemu. Pokonanie jednego wymaga siły i odwagi, innego – umiłowania do historii. Mamy też propozycję dla kochających rowery oraz architekturę. Oto pięć polskich szlaków turystycznych z zupełnie różnych pięciu zakątków Polski.

Dolina Pałaców i Ogrodów

pałac wojanów dolina pałaców i ogrodów
Pałac Wojanów, fot. Shutterstock

Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, czyli Dolina Pałaców i Ogrodów. To zespół pałaców i parków w Kotlinie Jeleniogórskiej, części Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Zamków i pałaców na szlaku jest 20. Były siedzibami królów Prus (Wilhelma III i IV), książąt śląskich, arystokracji polskiej, czeskiej, niemieckiej i austriackiej (m.in. Hohenzollernów, Radziwiłłów, Czartoryskich).

Na liście znajdują się m.in. pałac w Wojanowie, Karpnikach, Zamek Chojnik, Zamek Bolczów, Sokolec i Niesytno. Przy okazji wycieczki w te okolice polecamy zatrzymać się w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Tam znajdziemy Kolorowe Jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Swoją barwę zawdzięczają składowi chemicznemu, a konkretnie pirytowi, który był wydobywany w tych okolicach.

Lista obiektów:

Bukowiec – zespół pałacowo-parkowy, gmina Mysłakowice;
Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy Paulinum;
Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Cieplicach;
Karpniki – zespół pałacowo-parkowy, gmina Mysłakowice;
Karpniki – willa Dębowy Dwór z parkiem;
Kowary – zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy;
Łomnica – zespół pałacowo-parkowy, gmina Mysłakowice;
Mysłakowice – zespół pałacowo-parkowy;
Staniszów Górny nr 100 – zespół pałacowo-parkowy, gmina Podgórzyn;
Wojanów – zespół pałacowo-parkowy, gmina Mysłakowice;
Wojanów-Bobrów – zespół pałacowo-gospodarczy, gmina Mysłakowic

Orla Perć

orla perć tatry szlaki turystyczne
Szlak Orlej Perci jest bardzo stromy. Fot. Shutterstock

Orla Perć to najniebezpieczniejszy szlak w Polsce położony w Tatrach, wytyczony głównie granią. Orla Perć prowadzi między przełęczami Zawrat i Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem.

Szlaku nie powinny wybierać osoby z małym doświadczeniem w chodzeniu po górach oraz lękiem wysokości. Na trasie znajdują się liczne łańcuchy, klamry i drabinki. Wspinaczkę najlepiej zacząć od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej lub schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Przejście całego szlaku liczącego ok. 4,3 km zajmuje 6-8 godzin.

Szlak rowerowy wybrzeżem Bałtyku

rower nad morzem na plaży
Rowerem nad morzem? Dlaczego nie. Fot. Shutterstock

Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 to międzynarodowa droga sieci EuroVelo (EV10) przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Pełna trasa mierzy 7930 km i prowadzi przez całą nadbałtycką Europę. Polski odcinek mierzy 588 kilometrów. Rozpoczyna się w Świnoujściu a kończy w Gronowie.

R-10 zachwyca przede wszystkim swoim położeniem. Większość szlaku pokonuje się wzdłuż Morza Bałtyckiego. Po drodze możemy zjeść śniadania na plaży, zwiedzić nadmorskie latarnie czy oglądać piękne zachody słońca. Ta wyprawa to wyzwanie ale także satysfakcja połączona z pięknymi krajobrazami.

Kraina otwartych okiennic

Kraina otwartych okiennic
Kraina otwartych okiennic. Fot. Shutterstock

Kraina otwartych okiennic to nazwa, pod którą kryją się trzy podlaskie wsie – Trześcianka, Soce oraz Puchły. Na tle okolicznych miejscowości, wsie Puchły, Soce i Trześcianka wyróżniają się dużym nagromadzeniem drewnianych zabudowań.

Domy w Puchłach, Socach i Trześciance są zdobione nie tylko na okiennicach. Stosuje się tu niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie. Oprócz okiennic upiększa się nimi nadokienniki, podokienniki, narożniki oraz wiatrownice. Dekoracyjne oszalowania szczytów i elewacji to pamiątka po dawnym osadnictwie rosyjskim.

Kraina otwartych okiennic powstała z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Projekt istnieje od 2001 roku i ma na celu zachowanie krajobrazu kulturowego doliny Narwi oraz miejscowości położonych w okolicach Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej: Kraina otwartych okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia

Szlak Piastowski

Mysia wieża w Kruszwicy
Mysia wieża w Kruszwicy. Fot. Shutterstock

To najstarsza trasa turystyczna w kraju stworzona z unikatowych zabytków niezwykle ważnych dla dziedzictwa Polski. Wędrówka Szlakiem Piastowskim to próba odtworzenia cyklicznego przemieszczania się władców piastowskich pomiędzy najważniejszymi grodami.

Szlak Piastowski to wyjątkowa podróż w czasie śladami pierwszej dynastii panującej w Polsce od 960 do 1370 roku. Biegnie przez tereny Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Wydzielono z niego dwie trasy. Pierwsza rozpoczyna się w Lubinie i biegnie m.in. przez Poznań, Gniezno, Kruszwicę, aż do Włocławka. Druga część trasy ma swój początek w Kaliszu i przechodzi przez Biskupin, Żnin, Wenecję oraz Wągrowiec. Ze względu na duże odległości, szlak najlepiej funkcjonuje jako trasa wycieczek autokarowych lub rowerowych.

Czytaj więcej: Szlak Piastowski – śladami pierwszej dynastii

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE