Niektóre pałace w Polsce kryją bardzo intrygujące pomieszczenia albo są z nimi związane ciekawostki historyczne. Na pozór wydają się być nudnymi zabytkowymi posiadłościami, ale w środku znajdziemy niespodzianki. Oto 6 pałaców w Polsce, które nie są tym, czym się wydają.

2Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach. Fot. Shutterstock

Większość osób kojarzy pałac w Radziejowicach ze względu na popularny reality show Projekt Lady. Jest doskonałym przykładem stylu klasycystycznego i posiada bardzo bogatą historię.

Pierwotna siedziba rodu Radziejowskich powstała w województwie mazowieckim w powiecie żyrardowskim już w XV wieku. Miejsce zostało wybrane prawdopodobnie ze względu na walory krajobrazowe (bliskie położenie Puszczy Jaktorowskiej) oraz obronne.

Najsłynniejszym przedstawicielem rodu był Stanisław, senator, blisko związany z rodziną królewską. O statusie właściciela wiele może powiedzieć fakt, że jego syna do chrztu podawał sam król Władysław IV. Stanisław przyczynił się on do znacznego rozwoju Radziejowic. Z jego polecenia rozbudowano wieżę i postawiono pałac, który był jeszcze większy niż zachowany obecnie. Świadczą o tym fragmenty murów odnalezione w 1997 roku.

Chętnie bywali tu królowie – Jan III Sobieski, Władysław IV i Zygmunt III Waza. Obecnie znajduje się tam Dom Pracy Twórczej.

Czytaj więcej: Pałac w Radziejowicach – uwielbiali go królowie

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here