Strona głównaTop 10Pałace w Polsce, które Cię mile zaskoczą (Top 6)

Pałace w Polsce, które Cię mile zaskoczą (Top 6)

Niektóre pałace w Polsce kryją bardzo intrygujące pomieszczenia albo są z nimi związane ciekawostki historyczne. Na pozór wydają się być nudnymi zabytkowymi posiadłościami, ale w środku znajdziemy niespodzianki. Oto 6 pałaców w Polsce, które nie są tym, czym się wydają.

Pałace w Polsce: Pałac w Antoninie

Pałac myśliwski w Antoninie. Pałace w Polsce
Pałac myśliwski w Antoninie. Fot. Shutterstock

A co gdybyśmy powiedzieli Ci, że znajdziesz w Polsce pałac, w którym grał sam Chopin, a w czasie wojny przejął go Adolf Hitler? Jest takie ciekawe miejsce – w Antoninie w Wielkopolsce.

Pałac w Antoninie należał do książąt Radziwiłłów, konkretnie księcia Antoniego Henryka Radziwiłła herbu Trąby. Radziwiłł gościł Fryderyka Chopina dwukrotnie, w 1827 i 1829 roku.

W czasie wojny, a konkretnie w latach 1939-1944, właścicielem pałacu był Adolf Hitler. Dostał przepiękny budynek w prezencie od księcia Michała Radziwiłła zwanego Rudym, ordynata w Przygodzicach. Historycy podejrzewają, że doświadczył on choroby psychicznej. Zawsze czuł się Niemcem. M.in. służył w niemieckiej armii. Znany był z tego, że bardzo źle się prowadził i miał wiele romansów.

Czytaj więcej: Antonin – pałac Radziwiłłów i własność Hitlera

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach. Pałace w Polsce
Pałac w Radziejowicach. Fot. Shutterstock

Większość osób kojarzy pałac w Radziejowicach ze względu na popularny reality show Projekt Lady. Jest doskonałym przykładem stylu klasycystycznego i posiada bardzo bogatą historię.

Pierwotna siedziba rodu Radziejowskich powstała w województwie mazowieckim w powiecie żyrardowskim już w XV wieku. Miejsce zostało wybrane prawdopodobnie ze względu na walory krajobrazowe (bliskie położenie Puszczy Jaktorowskiej) oraz obronne.

Najsłynniejszym przedstawicielem rodu był Stanisław, senator, blisko związany z rodziną królewską. O statusie właściciela wiele może powiedzieć fakt, że jego syna do chrztu podawał sam król Władysław IV. Stanisław przyczynił się do znacznego rozwoju Radziejowic. Z jego polecenia rozbudowano wieżę i postawiono pałac, który był jeszcze większy niż zachowany obecnie. Świadczą o tym fragmenty murów odnalezione w 1997 roku.

Chętnie bywali tu królowie – Jan III Sobieski, Władysław IV i Zygmunt III Waza. Obecnie znajduje się tam Dom Pracy Twórczej.

Czytaj więcej: Pałac w Radziejowicach – uwielbiali go królowie

Pałac we Włoszakowicach

Trójkątny pałac we Włoszakowicach. Pałace w Polsce
Trójkątny pałac we Włoszakowicach. Fot. Shutterstock

Ciekawy trójkątny pałac jest dziś siedzibą Urzędu Gminy Włoszakowice i ośrodka kultury. Rośnie przy nim najstarszy w Wielkopolsce platan, którego wiek szacuje się na ponad 500 lat.

Najpierw stał tu zamek wzmiankowany w II poł. XV w., który ostatecznie w posagu został ofiarowany Stanisławowi Leszczyńskiemu, późniejszemu królowi Polski. Później w tym miejscu stanęła posiadłość masonów. Jednym z nich był książę Aleksander Józef Sułkowski, który postawił pałac myśliwski. Jest on bardzo silnie nacechowany symboliką masońską. Nie dość, że jest trójkątny, co symbolizuje m.in. trzy stopnie duchowego rozwoju człowieka, to w dodatku posadowiono go na pięciokątnej wyspie.

Czytaj więcej: Pałac we Włoszakowicach – masońska twierdza na planie trójkąta

Pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce
Pałac w Kozłówce. Fot. Shutterstock

Pałac w Kozłówce w woj. lubelskim to niezwykła rezydencja otoczona obszernym parkiem. Za sprawą rodziny Zamoyskich przekształciła się w jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich.

Historia pałacu w Kozłówce sięga XVIII wieku. Rezydencja została zbudowana w latach 1736-1742 dla rodziny Bielińskich. Za projekt odpowiadał najprawdopodobniej włoski architekt Józef Fontana. W 1799 roku majątek trafił w ręce Zamoyskich i należał do nich przez prawie 150 lat.

Pałac w Kozłówce z roku na rok był wyposażany w coraz większa liczbę niesamowitych dzieł sztuki. Konstanty Zamoyski był prawdziwym koneserem. Na pierwszy rzut oka było to widać w wystroju wnętrz. Pałac w Kozłówce zdobiły reprodukcje takich artystów jak Tycjan czy van Dyck. Zamoyski inspirował się również wystrojem Wersalu.

Od 1979 roku w doskonale zachowanych pałacowych wnętrzach mieści się muzeum. Zobaczymy tu m.in. piece kaflowe i marmurowe kominki z XIX wieku.

Czytaj więcej: Pałac w Kozłówce – rezydencja, która przetrwała najgorsze

Pałac w Rokosowie

Pałac zamek Rokosowo
Pałac zamek Rokosowo. Fot. Shutterstock

Chcecie zobaczyć pałac, który wygląda jak zamek? Rokosowo to dawna wieś szlachecka (Rokossowo) w Wielkopolsce. Majątek należał do Józefa Mycielskiego, a w jego skład wchodziło 35 domostw oraz wieś Bączylas. Stąd wywodzi się nazwisko Rokossowski, które nosił m.in. marszałek Polski i ZSRR Konstanty Rokossowski. W swej historii wieś była także pod władaniem Zygmunta Czartoryskiego.

Pałac Mycielskich w Rokosowie zbudowano w stylu neogotyku romantycznego. Podobnie jak inne pałace w Wielkopolsce (a przynajmniej większość) powstawał w połowie XIX w. Zwany jest też zamkiem, głównie dzięki narożnym masywnym wieżom. Częściowo otacza go fosa, park i ogród zimowy. Po Mycielskim właścicielami pałacu zostali książęta Czartoryscy.

Dziś znajduje się tu samorządowy Ośrodek Integracji Europejskiej, hotel i sale konferencyjne. Co ciekawe, w Rokosowie można obejrzeć też gorzelnię z XIX w. i pomnikowe platany.

Pałac w Brynku

Pałac w Brynku. Pałace w Polsce
Pałac w Brynku. Fot. Shutterstock

Pałac w Brynku w woj. śląskim pochodzi z XIX w i otacza go park krajobrazowy. Pałac zaprojektowano wraz z ogrodem botanicznym i zabudową gospodarczą w 1829 r. przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia dla księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. Przeszedł w 1904 r. w ręce hrabiego Hugona I Henckela von Donnersmarcka z Siemianowic.

Zachowały się eklektyczny pałac, stróżówki, cieplarnia, kotłownia, wieża ciśnień, oranżeria, oficyna, ujeżdżalnia i inne zabudowania gospodarcze. W zachodnim skrzydle pałacu znajduje się kaplica, w której w czasach PRL funkcjonował sklep. Dziś w pałacu działa internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE