Niektóre pałace w Polsce kryją bardzo intrygujące pomieszczenia albo są z nimi związane ciekawostki historyczne. Na pozór wydają się być nudnymi zabytkowymi posiadłościami, ale w środku znajdziemy niespodzianki. Oto 6 pałaców w Polsce, które nie są tym, czym się wydają.

2Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach. Fot. Shutterstock

Większość osób kojarzy pałac w Radziejowicach ze względu na popularny reality show Projekt Lady. Jest doskonałym przykładem stylu klasycystycznego i posiada bardzo bogatą historię.

Pierwotna siedziba rodu Radziejowskich powstała w województwie mazowieckim w powiecie żyrardowskim już w XV wieku. Miejsce zostało wybrane prawdopodobnie ze względu na walory krajobrazowe (bliskie położenie Puszczy Jaktorowskiej) oraz obronne.

Najsłynniejszym przedstawicielem rodu był Stanisław, senator, blisko związany z rodziną królewską. O statusie właściciela wiele może powiedzieć fakt, że jego syna do chrztu podawał sam król Władysław IV. Stanisław przyczynił się on do znacznego rozwoju Radziejowic. Z jego polecenia rozbudowano wieżę i postawiono pałac, który był jeszcze większy niż zachowany obecnie. Świadczą o tym fragmenty murów odnalezione w 1997 roku.

Chętnie bywali tu królowie – Jan III Sobieski, Władysław IV i Zygmunt III Waza. Obecnie znajduje się tam Dom Pracy Twórczej.

Czytaj więcej: Pałac w Radziejowicach – uwielbiali go królowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here