Strona głównaTop 108 najlepszych książek dla dzieci idealnych na kwarantannę

8 najlepszych książek dla dzieci idealnych na kwarantannę

Jeśli chcesz dobrze dla swoich dzieci, to spędzaj z nimi dwa razy więcej czasu i wydawaj na nie dwa razy mniej pieniędzy – to bardzo mądry cytat autorstwa Abigail Van Buren. Teraz w dobie kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa na świecie, będziemy mieć ku temu dobrą okazję. Dzieci zostaną w domach, bo szkoły będą zamknięte. Warto czas ten wykorzystać na wspólne czytanie pięknych i wartościowych książek. Często zastanawiamy się co im czytać? Albo co im podsunąć do czytania? Oto nasze propozycje książek, których akcja rozgrywa się w Polsce. Mogą z powodzeniem zainteresować tak najmłodszych jak i nastolatków.

Wakacje z duchami

zamek w niedzicy
Zamek w Niedzicy. Fot. Shutterstock

Ta książka autorstwa Adama Bahdaja to czasami lektura szkolna, ale jeśli Twoje dziecko jej nie czytało, warto by ją nadrobiło. Powstał nawet serial telewizyjny na jej podstawie. Trzej chłopcy, Paragon, Perełka i Mandżaro, spędzają wakacje w leśniczówce u cioci, a w pobliżu w starym zamczysku coś straszy… Na drodze ku rozwiązaniu zagadki na odważnych chłopców czekają liczne przygody. Lekturę książki warto połączyć ze zwiedzaniem zamku w Niedzicy, bo to właśnie tam realizowano zdjęcia do serialu. Zwiedzanie oczywiście wkrótce znowu będzie możliwe jak tylko niebezpieczeństwo związane z zakażeniem zostanie zażegnane.

Pan Samochodzik i templariusze

Zamek w Malborku, gdzie rozgrywa się część akcji książki Pan Samochodzik i templariusze. Fot. Shutterstock

Zbigniew Nienacki stworzył sagę o Panu Samochodziku, historyku sztuki, który rozwiązuje różne zagadki w Polsce, także kryminalne. Cała saga jest po prostu kultowa i na tyle popularna, że po śmierci Nienackiego za opisywanie przygód Pana Samochodzika wzięło się wielu innych autorów.

Jedną z najbardziej znanych części przygód tropiciela jest Pan Samochodzik i templariusze. Samochodzik stara się odnaleźć zaginione kosztowności zakonu, w czym pomagają mu m.in. harcerze. Wiele innych osób także pragnie znaleźć skarb, gdy w gazecie ukazuje się o nim artykuł.

Akcja Pana Samochodzika i templariuszy rozgrywa się w okolicach zamku w Malborku. Gdy będziecie następnym razem zwiedzać zamek, dzieci spojrzą na niego z większym zainteresowaniem.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Felixa, Neta i Nikę można na przykład przeczytać w stolicy: to tu do gimnazjum chodzą razem główni bohaterowie książki. N/Z bulwary nad Wisłą w Warszawie. Fot. Piotr Szczepankiewicz, Shutterstock

Felix, Net i Nika to saga książek science fiction autorstwa Rafała Kosika, która opowiada o przygodach trójki ciekawskich dzieciaków. Do jej napisania autora zainspirowała postać jego syna. Pierwszy tom, czyli Gang Niewidzialnych Ludzi to tak naprawdę zbiór fenomenalnie napisanych rozdziałów, z których każdy można traktować jako osobną historię i zagadkę. Czyta się to łatwo i przyjemnie, a gwarantujemy że dorośli, którzy podkradną książki o Feliksie, Necie i Nice swoim dzieciom, także będą zaciekawieni.

Jeżycjada

Poznań, Roosevelta 5, kamienica Borejków z Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz

Jeżycjada to cykl Małgorzaty Musierowicz o rodzinie Borejków mieszkającej w Poznaniu na Jeżycach, w kamienicy przy ul. Roosevelta 5. W każdej z książek cyklu autorka przybliża losy jednego z członków rodziny. Sagę warto zacząć od początku (Szósta klepka, Kłamczucha, Kwiat kalafiora), ale czytanie książek na wyrywki także przyniesie dużo wartości oraz dostarczy humoru i wzruszeń. Małgorzata Musierowicz tworzy do dzisiaj, a Jeżycjada stała się kultowa. Czytając ją warto udać się na majówkę albo wakacje do Poznania i obejrzeć kamienicę przy Roosevelta.

O psie, który jeździł koleją

Fot. Pixabay

O psie, który jeździł koleją to krótka książeczka, której jednak trudno nie znać. Roman Pisarski opisał losy psa Lampo, który wsiadał sam do pociągów i świetnie się znał na podróżowaniu w ten sposób. Pies o takim imieniu rzeczywiście żył we Włoszech, a opisane w książce losy są oparte na prawdziwej historii.

To coś dla młodszych dzieci, ale nie najmłodszych: lektura krótka, ale mocno wzruszająca. W końcu zakończenie jest… może nie będziemy zdradzać. W szczególności polecamy książkę dzieciom z klas III szkoły podstawowej, bo znajduje się ona w kanonie lektur 🙂

Przy okazji warto przejechać się koleją: nie włoską, a polską. Na przykład wąskotorową.

Czytaj więcej: Kolejki wąskotorowe w Polsce

Historia żółtej ciżemki

Kościół Mariacki w Krakowie. Tu znajduje się Ołtarz Mariacki Wita Stwosza. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Dzięki tej książce można przenieść się w czasie: do XV-wiecznej Polski, a konkretnie do Krakowa. Trafia tam Warzuś. Ucieka ze swojej wsi i tuła się po świecie, ale ma szczęście do poznanych ludzi, bo w Krakowie zostaje pomocnikiem Jana Długosza. Ten zaś odkrywa, że Wawrzuś ma rękę do dłuta i wysyła go do Wita Stwosza, by tam szlifował swój rzeźbiarski talent. A co się dzieje później? Odsyłamy do lektury książki Antoniny Domańskiej.

Rogaś z Doliny Roztoki

Dolina Roztoki w Tatrach. Fot. Shutterstock

Rogaś z Doliny Roztoki to ciepła książka o dzieciach z Tatr i ich rogatym przyjacielu. Uczy dużo o empatii w stosunku do zwierząt, miłości do natury i ochronie przyrody. Polecamy szczególnie dla młodszych dzieci. A kiedy potem wybierzecie się do Doliny Roztoki, maluch będzie wspominał sarniątko, które właśnie stamtąd pochodzi.

Tajemniczy ogród

Tajemniczy ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett. Fot. Pixabay

Nasza ostatnia propozycja jest spoza Polski. Jest to jednak wyjątkowo piękna książka, którą warto przeczytać dzieciom. Opowiada historię osieroconej, 10-letniej Mary, która wraca z Indii do Anglii po stracie rodziców. Trafia do domu wuja, w którym, zwłaszcza nocą, dzieją się tajemnicze rzeczy. Najbardziej tajemniczy jest jednak ogród, który pozostaje zamknięty od 10 lat i o którym dorośli nie chcą nic powiedzieć. Książka wspaniale przedstawia świat dzieci, które fascynują się naturą i przyjaźnią się ze sobą pomimo różnych przeszkód. Tajemniczy ogród jest lekturą dla uczniów IV klas w niektórych szkołach. Warto wspomóc dziecko w czytaniu tej pozycji gdyż książka jest napisana dość trudnym, niedzisiejszym językiem. Dzieci będą za to słuchać jak zaczarowane.

Możecie też w czasie kwarantanny wspólnie obejrzeć film Tajemniczy ogród zrealizowany na podstawie książki. Wyreżyserowała go wybitna polska reżyserka Agnieszka Holland.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE