Jeśli cenicie spokój, niektórych miejsc w Polsce lepiej unikać w sezonie. O wiele lepiej wybrać się tam właśnie teraz – jesienią po wakacjach. Najgorsze miejsca w Polsce pod względem tłumu turystów to często najpopularniejsze atrakcje. Ale mogą być czasami z powodzeniem zastąpione innymi.

1. Wawel

Katedra na Wawelu. Fot. Shutterstock

Na Wawelu zawsze jest sporo osób. Zamek zwiedzają tłumy, zwłaszcza w sezonie. Jeszcze więcej turystów jest w katedrze na Wawelu, gdyż wstęp do kościoła jest bezpłatny. Kraków ma zdecydowanie najgorsze miejsca w Polsce pod względem uciążliwości turystów. Dużą ulgę poczujecie wybierając się tam w okolicach października, listopada, kwietnia i maja.

Co w zamian:

 • Zamek Tenczyn w Rudnie ok. 35 km od centrum Krakowa
 • Zamek w Korzkwi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ok. 15 km od Wawelu. Są kameralne, częściowo w ruinie, ale nie ma tam prawie nikogo.

2. Giewont i Kasprowy Wierch

Giewont i Kasprowy Wierch to najgorsze miejsca w Polsce do wspinaczki, jeśli chcemy uniknąć tłumów. Fot. Shutterstock

Kolejki na Giewont i Kasprowy Wierch były uciążliwe szczególnie w tym roku. Ba! Nawet na Rysy ustawiał się ogonek turystów! By uniknąć tłumów, ale nie wspinać się po ośnieżonych szczytach, najlepiej wybrać pierwsze ciepłe wiosenne dni.

Co w zamian:

Czeskie i słowackie góry, na przykład podejście na Rysy za naszą granicą, podejście na Gerlach.

3. Wieliczka

Najsłynniejsza podziemna kaplica w Polsce. Kaplica św. Kingi, Wieliczka. Fot. beautiful landscape, Shutterstock

Kopalnia soli w Wieliczce to najpopularniejsze tego typu miejsce w Polsce. Polecamy zwiedzać ją poza wysokim sezonem z kilku powodów. Po pierwsze turystów jest dużo mniej, po drugie ceny są niższe, a po trzecie zimą i tak musicie ubierać kurtkę – kopalni jest zimno, a Wy od razu jesteście przygotowani.

Co wybrać w zamian:

4. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to największa warownia świata. Fot. Shutterstock

Najgorsze miejsca w Polsce pod względem uciążliwości turystów to także wielkie zamki takie jak ten w Malborku. Staliśmy tam kiedyś w kolejce liczącej ponad 80 osób, wiemy jak w sezonie wygląda czekanie w ogonku do kasy. Ale zamków krzyżackich mamy w Polsce ogrom i to całkiem niedaleko! Nie tak wielkich, owszem, ale też trzeba je koniecznie zobaczyć.

Co w zamian

5. Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach

Dom Jana Pawła II, Wadowice. Fot. Shutterstock

To miejsce, w którym jak nigdzie indziej przydałaby się chwila spokoju i zadumy. Niestety jest o to ciężko. Chętnych na zwiedzanie niezbyt dużego muzeum jest wielu, a kolejka ciągnie się przed drzwiami. Turyści w środku często są popędzani. Dla zdrowia lepiej wybrać się tam poza sezonem albo pójść na kremówki.

Co w zamian

6. Pałac w Wilanowie

Najgorsze miejsca w Polsce względem liczby turystów – Pałac w Wilanowie. Fot. Shutterstock

Warszawa ma to do siebie, że turystów jest tu bardzo dużo o każdej porze roku. Szczególnie w wakacje trudno o odpoczynek w tłumie. Pałac w Wilanowie to jedna z najbardziej znanych atrakcji stolicy. Proponujemy odpocząć od zwiedzających w alejkach obok pałacu.

Co w zamian:

7. Molo w Sopocie

Molo w Sopocie wygląda spokojnie, ale poza sezonem. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Jeśli przyjeżdżacie nad morze odciąć się od świata, wyciszyć i pospacerować w spokoju słuchając morskich fal i wdychając jod, musicie pamiętać, że Sopot to całkiem spore miasto. Urocze i dobre do zamieszkania, ale jednak tętniące życiem, szczególnie w sezonie. Tutejsze molo jest zaś najbardziej znanym nad Bałtykiem.

Co w zamian

 • Molo w Mechelinkach – 22 km od Sopotu
 • Molo Brzeźno – ok. 10 km od Sopotu

8. Bazylika na Jasnej Górze

Bazylika na Jasnej Górze. Fot. Shutterstock

Szczególnie w sierpniu ciągną tam tłumy pielgrzymów, rocznie sanktuarium na Jasnej Górze odwiedza kilka milionów osób! To bardzo dużo. Jeśli ktoś niekoniecznie musi jechać akurat tam, tylko po prostu pragnie się pomodlić, proponujemy pielgrzymowanie do spokojniejszych miejsc zadumy.

Co w zamian:

Bądźmy w kontakcie: Polska Zachwyca na Facebooku

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here