Strona głównaTop 109 rzeczy, które powinieneś zrobić w Polsce, ale Ci się nie chce

9 rzeczy, które powinieneś zrobić w Polsce, ale Ci się nie chce

Jak to łatwo mieć wymówki! Tymczasem nasz kraj jest wart przejścia i przejechania wzdłuż i wszerz. Wart wspinaczki po górach i przedzierania się lasami. Oto 9 rzeczy, które powinieneś zrobić w Polsce, ale Ci się nie chce – z przymrużeniem oka.

Wdrapać się na Rysy

rysy widok na góry tatry
Rysy naprawdę nie są nie do pokonania. Fot. Shutterstock

Tak, wiemy, Rysy to nie Gubałówka, nie każdy tu sobie poradzi. Jednak nie jest to bardzo wymagająca góra i średnio wysportowana osoba spokojnie może ją zdobyć. Co prawda trzeba wyjść wcześnie rano, ale za to jakie wrażenia na szczycie! No i ta radość po zdobyciu najwyższego szczytu w Polsce.

Pójść w pielgrzymce

Jasna Góra to najpopularniejszy cel pielgrzymek
Jasna Góra to najpopularniejszy cel pielgrzymek. Fot. Shutterstock

To opcja dla wierzących, ale też dla miłośników pokonywania własnych granic. Kalorii, które można w ten sposób spalić nie sposób zliczyć. Na pewno taka aktywność hartuje. Czy deszcz, czy wiatr, pielgrzymka zmierza do celu ze śpiewem na ustach. A to aktywność bardzo polska, można „zaliczyć” pielgrzymkę w ramach poznawania polskiego folkloru.

Przejechać wybrzeżem Bałtyku

rower nad morzem
Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 to międzynarodowa droga sieci EuroVelo (EV10) przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Pełna trasa mierzy 7930 km. Polski odcinek jest krótszy. Fot. Shutterstock

To coś dla lubiących dwa kółka i wiatr we włosach. Przejażdżka całym wybrzeżem Bałtyku w Polsce nie należy do najkrótszych, ale z pewnością do najbardziej malowniczych. Odwiedzenie wszystkich latarni morskich lub większych portów nad Bałtykiem może być dodatkowym celem.

Czytaj także: Rowerem przez Polskę – 11 najpiękniejszych tras

Wspinać się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Okiennik Wielki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Okiennik Wielki – piękna skałka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Shutterstock

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to kraina słynąca z doskonałych warunków do wspinaczki. Niezależnie czy wybierzecie Dolinę Będkowską, Kobylańską czy też Biakło, wrażenia będą niezapomniane, a satysfakcja wielka. Przy okazji warto pozwiedzać zamki na Szlaku Orlich Gniazd. Dobra miejscówka to skałki przy zamku Mirów.

Czytaj także: Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki wśród skał

Przejść Zatoką Pucką przez cmentarzysko wraków

Zatoka Pucka nocą
Zatoka Pucka nocą. Fot. Shutterstock

Spokojnie, nie utopicie się w Zatoce Puckiej. Organizowany jest nawet Marsz śledzia, czyli impreza, podczas której 100 śmiałków pokonuje pieszo Zatokę Pucką od Kuźnicy aż do Rewy. Chętnych jest tak wielu, że zapisy rozpoczynaj się już pół roku przed planowanym terminem marszu.

Można tę trasę przejść także samemu Rybitwią Mielizną. A przy okazji zobaczyć polskie cmentarzysko wraków. Łacha naniesionego morskiego piasku to ciekawe miejsce, gdzie zanurzając się jedynie do pasa możemy dotrzeć do ponad 20 wraków. To zatopione kutry (na potrzeby ćwiczeń bojowych) oraz wrak ORP Kujawiak. Kujawiaka dostrzec łatwo, bo jego fragmenty widać nad powierzchnią wody.

Czytaj więcej: Najsłynniejsze wraki w Polsce. Ujawniamy zatopione tajemnice historii

Pobiec w fajnym biegu

Uczestnik Sudeckiej Setki
Uczestnik Sudeckiej Setki. Fot. Shutterstock

Nie mówimy, żeby od razu zaliczyć maraton albo ultramaraton. Chociaż dlaczego nie, takich imprez jest mnóstwo i cechują je świetna zabawa oraz wzorowa organizacja. Do najpopularniejszych należą maratony w większych miastach, na przykład Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Można też wybrać półmaraton (lubimy Nocny Wrocław Półmaraton). Albo coś zupełnie innego. Może Festiwal Biegów Górskich albo Bieg Powstania Warszawskiego z powstańczą opaską na ręku? Bieg Niepodległości z wąsem a’la Piłsudski? Takich imprez są tysiące – dosłownie tysiące.

Zaliczyć jakiś polski szlak. Cały!

plecak i rower w lesie na szlaku
Białowieski Szlak Transgraniczny to ciekawy szlak turystyczny na wschodzie kraju. Fot. Shutterstock

Niezależnie czy to będzie Szlak Piastowski, Podlaski Szlak Bociani, Szlak Tatarski, Green Velo czy szlak rowerowy śladem Orlich Gniazd – warto zaliczyć cały i odwiedzić wszystkie jego punkty po kolei. Wszystkie! To świetna opcja dla osób, które lubią mieć konkretny plan albo takich, które są zadaniowcami i lubią odhaczać kolejne punkty do zrobienia po kolei.

Który szlak wybrać? W naszym przewodniku znajdziecie całą masę pomysłów, wystarczy kliknąć: Szlaki turystyczne w przewodniku Polska Zachwyca.

Nocować w górach pod namiotem

Turysta biwakujący w Beskidach w okolicy Szczyrku
Turysta biwakujący w Beskidach w okolicy Szczyrku. Fot. Shutterstock

Boicie się spać pod namiotem? Nie ma czego! To niezapomniane przeżycie, więc jeśli jeszcze nigdy nie biwakowaliście pod gwiazdami koniecznie musicie to zrobić. Na przykład na bieszczadzkiej połoninie. Oglądanie gwiazd i grzanie się przy ognisku jest bezcenne.

Spróbować raftingu w Pieninach

Spływy Dunajcem pieniny
Spływy Dunajcem to rzecz, której koniecznie musicie spróbować. Fot. Shutterstock

Rafting na Dunajcu, czyli spływy rzeką, są bardzo popularne wśród turystów. Taka atrakcja łączy wiele plusów. Zobaczymy przełom Dunajca i Trzy Korony. Przy okazji możemy się opalić i nieźle spocić. Rafting turystyczny z flisakami zostawcie na emeryturę. Z kolei rafting ekstremalny na odcinku z rwącym nurtem to aktywność dla żądnych ekstremalnych przygód.

Czytaj także: Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE